ROZHOVOR-Prioritou příští vlády budou veřejné finance -Fischer

14.05.2010 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

* Země potřebuje reformy, aby neodradila...

...investory

* Vzhledem ke krizi eurozóny je debata o vstupu bezpředmětná

Jan Lopatka

PRAHA, 14.května (Reuters) - Příští vláda se musí pustit do dlouho odkládaných reforem, aby osekala strukturální deficit veřejných financí, jejichž vývoj by jinak mohl ohrozit důvěru investorů, uvedl v pátek premiér Jan Fischer.

Předseda přechodné vlády také uvedl, že vzhledem k současné krizi eurozóny vyvolané fiskálními potížemi některých členů na její periferii nemá příliš smysl zaobírat se stanovením data přijetí jednotné měny.

Mandát Fischerova kabinetu vyprší s volbami do Poslanecké sněmovny za dva týdny, ale jeho členové zřejmě setrvají ve svých funkcích déle, neboť sestavení nové vlády si při vyrovnaném souboji pravice a levice s největší pravděpodobností vyžádá nějaký čas.

Česká republika se v konvergenčním programu pro Evropskou komisi zavázala snížit letošní schodek veřejných financí na 5,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z loňských 5,9 procenta a do roku 2013 pak až na 3 procenta HDP, stanovená maastrichtskými kritérii.

"Jakékoli odchýlení se od toho, co jsme si stanovili v konvergenčním programu... cokoliv, co by se od toho odchylovalo, snižuje kredibilitu této země a může to mít samozřejmě dopady na postoje finančních trhů a investorů," řekl Fischer v rozhovoru pro Reuters.

Fischer také uvedl, že bude velmi obtížné splnit letošní plán snížení schodku na 5,3 procenta HDP, neboť ekonomika se zotavuje jen pozvolna a slabý trh práce tlumí růst. Tuto hranici nicméně označil za nepřekročitelnou.

"Máme obavy, zda budeme schopni (cíl deficitu) naplnit, vláda udělá všechno, aby v exekutivní oblasti skutečně ještě sáhla do jednotlivých kapitol, hledala rezervy," řekl Fischer.

"Považuji letošní podíl deficitu na HDP za absolutně nepřekročitelný, jinak si uděláme opravdu obrovské problémy, a nestraším, to je prostě realita," dodal.

Ministr financí Eduard Janota dříve uvedl, že kvůli dodržení plánovaného schodku budou nutné dodatečné úspory až za 16 miliard korun.

Bývalý šéf Českého statistického úřadu, jenž má od 1.září nastoupit jako viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD), odhaduje, že česká ekonomika v příštím roce mírně zrychlí růst na 2 až 2,5 procenta z 1,5 procenta předpovídaných pro letošní rok.

NUTNÉ REFORMY

Fischer uvedl, že Česko nelze příliš srovnávat s některými jinými zeměmi v Evropské unii, jejichž schodky prudce nabobtnaly poté, co tamní vlády musely mohutnými injekcemi zachraňovat skomírající bankovní sektor. České potíže jsou naproti tomu dlouhodobějšího charakteru a žádají si reformy.

"Tato země má problémy s dosahováním fiskální rovnováhy, mají nejen aktuální povahu, která vyplývá z krize, ale mají zakomponované i problémy, kterými jsme stigmatizováni již delší dobu, to, čemu říkám strukturální problémy rozpočtu," řekl.

Státní rozpočet tíží rozsáhlé mandatorní výdaje, zejména v oblasti sociální a zdravotní péče, jež si i podle řady mezinárodních institucí žádají změnu. U penzí by se měl zavést takzvaný druhý pilíř individuálních účtů, což však zcela odmítá sociální demokracie i komunisté.

Fischer v rozhovoru uvedl, že nebude komentovat volební programy jednotlivých politických stran. Nicméně na dotaz, jak hodnotí postoj ČSSD, že penze potřebují pouze parametrické změny, řekl, že "to je velmi odvážný názor".

EURO ZATÍM MIMO HRU

Fischer uvedl, že eurozóna nyní prochází hlubokou krizí, jež vrhá stín na budoucnost jednotné měny, takže nemá smysl debatovat o možném vstupu České republiky do tohoto bloku.

"Přijetí eura, (které) je teď v každém případě v říši snů, bude nepochybně předmětem případné obrovské politické debaty v této zemi," řekl Fischer.

"To, co se teď děje kolem Řecka, není příběh poruchy v jedné zemi a její sanace, to je příběh o podstatě jednotné evropské měny, to je příběh o myšlence, o ideji, ze které se zrodila."

Obě strany favorizované v květnových volbách, ODS a ČSSD, uvádějí, že by chtěly zkonsolidovat české veřejné finance tak, aby země plnila maastrichtská kritéria nejpozději do roku 2012, respektive do roku 2013. Sociální demokracie by pak chtěla euro přijmout v roce 2015 nebo 2016, ODS datum nestanovila.

(Reportér: Jan Lopatka; Autor: Robert Müller; Editoval: Jan Schmidt)

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK