V USA skončily další čtyři banky, letos už jich je 72

15.05.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 15. května (ČTK) - Americké regulační úřady nechaly zavřít další čtyři menší banky, které nezvládají dopady finanční krize. Od začátku letošního roku tak ve Spojených státech zkrachovalo už 72 bank a jejich počet podle regulátorů dál poroste. Růst by mohl dosáhnout vrcholu až ve třetím čtvrtletí.

Největší z bank, které musely teď o víkendu skončit, je finanční ústav Midwest Bank & Trust z města Elmwood Park ve státě Illinois. Podle Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC) měla banka aktiva v objemu 3,17 miliardy dolarů (zhruba 64,6 miliardy Kč). Vklady z Midwest Bank převezme Firstmerit Bank z Akronu v Ohiu.

Končí také finanční ústavy Satilla Community Bank ze Saint Marys ve státě Georgia, New Liberty Bank z Plymouthu v Michiganu, a také Southwest Community Bank ze Springfieldu v Missouri. První jmenovaná měla aktiva za 135,7 milionu dolarů, druhá za 109,1 milionu a třetí v objemu 96,6 milionu dolarů.

Vklady klientů banky Satilla převezme banka Ameris, klienti New Liberty přejdou pod finanční ústav Bank of Ann Arbor a klienty Southwest Community převezme ústav Simmons First National Bank z města Pine Bluff v sousedním Arkansasu.

Počet krachů bank výrazně narostl v souvislosti s finanční krizí. Loni muselo skončit 140 bank, v roce 2008 jich bylo jen 25 a ještě o rok dříve pouze tři. Úřady předpokládají, že letos skončí ještě více bank než loni, i když FDIC připouští, že situace některých malých bank se v poslední době trochu zlepšila.

Situace menších bank se ale zlepšuje pomaleji než situace bank větších i samotné ekonomiky. Předsedkyně FDIC Sheila Bairová už dříve upozornila, že velké banky mají přístup k mnohem výhodnějšímu financování, protože je trh pořád ještě vnímá jako příliš velké na to, aby padly. Takové vnímání bank by ale podle ní mohlo vést k tomu, že lidé budou vklady z menších bank vybírat a přesouvat do větších.

Regulační orgány v USA vkládají velké naděje do připravované reformy dohledu nad finančním trhem. Změny by měly umožnit zavírat i velké banky, pokud budou nesolventní a ohrozily by celý finanční systém. Tím by se také měly zlepšit podmínky pro podnikání malých bank.

FDIC ve čtvrtek zveřejní aktualizovaný přehled stavu bankovního sektoru v USA a zároveň bude pořádat briefing k hospodářským výsledkům za první čtvrtletí. Zveřejní také aktualizovaný seznam finančních institucí, které FDIC považuje za problematické.

Počet takzvaných problematických bank se ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zvýšil o 27 procent a dosáhl 702. To bylo nejvíce od roku 1993. Většina bank z tohoto seznamu nezkrachuje, seznam ale ukazuje hloubku problémů, s nimiž se bankovní sektor v USA nyní potýká.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK