Odborový svaz, který zastupuje palubní personál, chce stávkovou akci zahájit v úterý. Stávkovat se má ve čtyřech vlnách, nejprve od 18. do 22. května a pak v dalších třech pětidenních cyklech. Poslední stávka by měla skončit 9. června.
Cestující tak musejí počítat s dalšími problémy. Přitom už teď je cestování letadlem po Evropě pro řadu lidí otravné, protože kvůli popelu ze sopky pod islandským ledovcem Eyjafjallajökull byl nedávno opakovaně uzavřen vzdušný prostor nad většinou evropských zemí.
Britská vláda dnes uvedla, že bude ve sporu intervenovat, aby chystaným stávkám zabránila. "Ministr dopravy se příští týden zvlášť setká s každou z nesvářených stran a vyzve je, aby se vrátily k jednací stolu a dohodly se na řešení," řekla mluvčí ministra dopravy Philipa Hammonda.
Aerolinky a zástupci odborářů přitom ještě v pátek tvrdili, že jsou připraveni jednat, aby stávky odvrátili. Obě znepřátelené strany vyzval k jednání mediátor. Aerolinky ale později uvedly, že hlasování o stávce bylo neregulérní. Firmě se podařilo zastavit připravovanou stávku už v prosinci loňského roku.
"Na základě toho jsme požádali soud, aby vydal nařízení a zastavil stávku, která je plánována od úterý a má trvat 20 dnů," píše se ve sdělení aerolinek. Odboráři trvají na tom, že bylo hlasování v pořádku. "Jsem si jist, že jsme hlasování provedli bezchybně a v souladu se zákonem. Své zájmy budeme hájit před soudem," řekl podle agentury Reuters mluvčí odborů Andrew Murray.
Než se jednání zkomplikovala a znesvářené strany si začaly hrozit soudem, měly aerolinky v plánu přepravovat během stávek alespoň 70 procent cestujících. To by znamenalo více než 60.000 pasažérů denně.
Plánované stávky jsou součástí dlouhodobých sporů o platy a pracovní podmínky. Příčinou sporů je plán firmy ušetřit zhruba 62,5 milionu liber (asi 1,9 miliardy Kč) ročně, aby se podnik vyrovnal s poklesem poptávky po letecké dopravě, kolísavostí cen paliva a nárůstem konkurence.
Během poslední stávky, která aerolinky zasáhla v březnu, podnik udržel v provozu 79 procent dálkových a 58 procent krátkých letů. Sedmidenní stávka ale přesto firmu přišla na zhruba 45 milionů liber (asi 1,3 miliardy Kč). Dubnové přerušení letů kvůli popelu z islandské sopky firmu stálo dalších asi 20 milionů liber (asi 594 milionů Kč) denně na ztracených tržbách.