Většina hedgeových fondů, které ve světě existují, má daňový domicil právě na Kajmanských ostrovech. Podle statistiky výzkumné organizace Hedge Fund Research (HFR) bylo koncem roku 2008 na ostrovech registrováno 40,1 procenta všech hedgeových fondů, ale do začátku letošního roku tento podíl klesl na 37,3 procenta.
Fondy z Kajmanských ostrovů směřují hlavně do Evropy, kde si vybírají Irsko, případně Lucembursko. Za uvedené období, tedy od čtvrtého čtvrtletí 2008 do prvního čtvrtletí 2010, počet registrací hedgeových fondů v těchto dvou evropských zemích vzrostl asi o 60 procent a jejich podíl na celku se tak zvýšil na 7,3 procenta.
Nastolený trend zřejmě ještě urychlí blížící se kontroverzní direktiva o správě fondů alternativních investic (AIFM), kterou se chystá prosadit Evropská unie. Nařízení patrně citelně omezí prodej fondů, které mají daňový domicil mimo EU. Pokud se tedy bude správce takového fondu snažit produkt nabídnout investorům v Evropě, bude narážet na řadu omezení.
"Nikdo teď přesně neví, jak bude direktiva AIFM fungovat, jsou zde ale obavy, že Evropa si kolem sebe vytvoří hráz. Takže pokud budete mimo EU, nebudete moci fondy nabízet Evropanům," řekl listu Financial Times Andrew Turner, který je partnerem americké právní kanceláře Katten Muchin Rosenman Cornish.
"Zatímco před třemi nebo čtyřmi lety se předpokládalo, že budete mít daňový domicil na Kajmanech nebo na BVI (Britské panenské ostrovy), lidi z branže se teď pořád častěji poohlížejí po Dublinu nebo Lucemburku, dokonce i po Maltě jako po alternativě," dodal Turner. A jeho slova potvrzují také další lidé z oboru. "Část manažerů si myslí, že direktiva EU po nich bude vyžadovat, aby měli fondy i v EU. Je možné, že nějaký takový fond budou mít," řekl David Butler z konzultační společnosti Kinetic Partners.
Jerome Laven z další konzultační společnosti Laven Partners upozorňuje, že oblibu Kajmanských ostrovů mezi investory by mohlo snížit i nedávné rozhodnutí tamního odvolacího soudu. Ten neuznal stížnost jednoho z investorů, podle nějž neměl fond Camulos Capital po nástupu krize omezit výplatu vkladů.
Hedgeové fondy mohou investovat krátkodobě i dlouhodobě, značné rozdíly jsou i v jejich rizikovém profilu. Nepodléhají ani tak přísné regulaci jako klasické investiční fondy. Vzhledem k tomu, že mohou ve velkém spekulovat také na pokles cen aktiv, v řadě zemí se jim klade za vinu, že přispěly k prohloubení nedávné finanční krize.