V letošním únoru dosáhla RPSN u spotřebitelský úvěrů domácnostem 15,8 procenta, což bylo nejvíce od února 2005. V březnu sazby mírně klesly na 15,65 procenta. Aktuálnější údaje zatím nejsou k dispozici.
Výrazné zvyšování úrokových sazeb spotřebitelských úvěrů začalo na jaře roku 2009. "Banky i úvěrové společnosti takto začaly vytvářet rezervy na případnou horší platební morálku klientů," uvedl již dříve pro ČTK šéfredaktor finančního serveru Měšec.cz Dalibor Chvátal. "Doplatí na to dobří klienti splácející úvěr, protože ve vyšší sazbě zaplatí riziko neplatičů," doplnil.
Naopak úvěry nefinančním podnikům zlevňují od července 2008. Tehdy dosahovala průměrná úroková sazba u těchto úvěrů 5,6 procenta, začátkem letošního roku se pohybuje jen mírně nad čtyřmi procenty.
Přestože jsou sazby ČNB již delší dobu na historických minimech, tržní sazby na to příliš nereagují. "Již delší dobu se ukazuje, že rozhodnutí centrálních bankéřů se na úročení především úvěrových produktů příliš neprojevuje," uvedl analytik AWD Česká republika Lukáš Buřík. Podle něj nelze očekávat žádné výrazné změny ani v souvislosti s posledním snížením sazeb ČNB začátkem května.
To potvrzují také vyjádření některých bank. "Sazby ČNB pro nás nejsou rozhodující, důležitý je dopad této změny na mezibankovní trh. Počkáme tedy, jestli a případně jak se změna projeví na mezibankovním trhu, a podle toho budeme reagovat," komentoval květnové snížení sazeb ČNB mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.
Bankovní rada České národní banky 6. května snížila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Základní úroková sazba tak klesla na historicky nejnižší úroveň 0,75 procenta.