"Nechápu, proč zrovna zemědělství musí být součástí evropských obchodních vyjednávání. Obzvláště proto, že některé jihoamerické země, především Argentina, přijímají nová ochranářská opatření na dovoz potravin," řekl novinářům francouzský ministr zemědělství Bruno Le Maire. Podle něj by odstranění dovozních cel v EU na zemědělské produkty ze zemí Mercosur vedlo k nárůstu importu hovězího o 70 procent a o 25 procent v případě drůbeže.
Jednání o zmírnění obchodních bariér a posílení spolupráce mezi EU a Mercosurem začala před více než deseti lety, v roce 2004 však byla kvůli řadě sporů přerušena. Zájem o oživení rozhovorů přinesla až globální finanční krize z roku 2008.
Členy Mercosuru jsou Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay a chystá se jím stát Venezuela, která bude zatím na jednáních pozorovatelem. EU je pro Mercosur největším obchodním partnerem, který se na obchodním obratu jihoamerického seskupení podílí téměř 21 procenty. Loni vzájemný obchod dosáhl 63 miliard eur (asi 1,6 bilionu Kč). Evropa je rovněž největším investorem v tomto regionu a v roce 2008 do něj z unie přiteklo 167 miliard eur.
Stanovisko ministrů zemědělství nicméně nebude mít na osud jednání žádný vliv, přestože by se za ně mohl postavit i Evropský parlament. Španělské předsednictví EU dnes se zeměmi sdruženými v Mercosur začalo jednat v Madridu, kde v úterý začne summit Evropské unie a Latinské Ameriky.
urm dvd