EU o dohodě intenzivně se Salvadorem, Kostarikou, Guatemalou, Hondurasem, Nikaraguou a Panamou vyjednávala dlouho. Ještě minulý týden debaty komplikovaly rozpory například o dovozech mléčných výrobků. Dohodu ještě oficiálně potvrdí hlavy států ve středu na summitu, doplnila EK. Bude to však už jen formální věc.
Summit mezi 27člennou EU a státy Latinské Ameriky se koná každé dva roky. Celkem se na něm sejdou zástupci zhruba šesti desítek zemí. Letos se vzhledem ke španělskému předsednictví EU koná v Madridu.
Jednání předem zastínily hrozby bojkotem ze strany některých zemí kvůli tomu, že pozván byl i honduraský prezident Porfirio Lobo. Ten zvítězil ve volbách na pozadí převratu z loňského června, které provázely široce rozšířené útoky na kritiky nového režimu.
Zatímco venezuelský prezident Hugo Chávez nakonec nedorazí, tak lídři Brazílie, Argentiny i dalších zemí se rozhodli i přes výhrady zúčastnit. Důvody lze spatřovat v hospodářských a ekonomických jednáních, která se na schůzce očekávají. Mají se týkat například programu na podporu investic projektů v regionu v hodnotě 225 milionů eur (zhruba 5,7 miliardy Kč).
EU a země skupiny Mercosur (Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay, v budoucnu se jím chce stát i Venezuela) by měly formálně obnovit dosud zablokované obchodní vyjednávání, která začala před více než desetiletím. Pozastavena byla v roce 2004 kvůli obchodním rozporům.
Proti obnovení těchto jednání se v pondělí postavili ministři zemědělství EU. Jednání o liberalizaci obchodu se na začátku května rozhodla znovu spustit Evropská komise. Většina ministrů zemědělství, především pak Francie, má ovšem obavy, že by jednání mohla skončit zrušením některých dovozních cel.