Podle dřívějších informací by úroky měly přesáhnout částku milion korun. "Je evidentní, že nezákonným rozhodnutím žalovaného (ÚOHS) došlo k časovému omezení na straně žalobce (ČMSS) disponovat částkou představující vyměřenou a uhrazenou pokutu, případně tuto částku zhodnocovat," uvedl soud v rozsudku. Pokud by totiž měla například spořitelna peníze na účtu, získala by za ně úroky od banky.
Českomoravská stavební spořitelna, Stavební spořitelna ČS, Modrá pyramida, Raiffeisen, Hypo a Wüstenrot se podle ÚOHS v roce 1997 dohodly na nedovolené výměně informací. Úřad jim proto vyměřil pokutu 484 milionů Kč. Po odvoláních úředníci pokutu postupně snížili na 55 milionů korun.
Krajský soud předloni v únoru sankci zrušil s vysvětlením, že firmy zákon neporušily. Antimonopolní úřad podle soudu neprokázal, že by dohoda měla faktický dopad na trh. Řada informací, které firmy sdílely, byla veřejně dostupná. Tento názor loni potvrdil i Nejvyšší správní soud. Stát tak musel pokuty vrátit spořitelnám. Spořitelny ale chtěly vrátit peníze i s úroky, což ÚOHS odmítl. ČMSS se proto obrátila na soud.
Soudem zrušená pokuta není v praxi ÚOHS nic výjimečného. Žádosti o zaplacení úroků ale v naprosté většině případů nedostává. Za poslední roky se to stalo několikrát, a to v případě společnosti Tchibo a pokut za kartel benzínových společností.
Tchibo a další firmy dostaly pokutu za zakázané dohody o cenách v roce 1994. Sedm milionů korun zaplatila společnost v únoru 1995. O dva roky později dostala částku zpět, protože Vrchní soud v Olomouci rozhodnutí úřadu o pokutě zrušil. Tchibo se poté rozhodlo po státu vymáhat peníze, o které firma přišla na úrocích z této částky. Loni v květnu firmě městský soud v Brně vyhověl, ÚOHS se ale mohl odvolat ke krajskému soudu.
Úroky za zrušené pokuty požadovali i provozovatelé tuzemských čerpacích stanic, kteří v minulosti dostali od ÚOHS pokutu 313 milionů korun za kartel. Pokutu totiž původně krajský soud v Brně zrušil. Loni v prosinci ale naopak Nejvyšší správní soud zrušil verdikt nižšího soudu, a oprávněnost pokuty tak musí krajský soud posoudit znovu. Pokuta tedy zatím platí, a úroky tak zřejmě benzinky v současné době požadovat zpět nemohou.