Zástupci HK a lidovců jsou pro pružnější zákoník práce

18.05.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 18. května (ČTK) - Zástupci Hospodářské komory a KDU-ČSL se dnes shodli na potřebě flexibilnějšího zákoníku práce. Novinářům to po jednání řekl předseda lidovců Cyril Svoboda. KDU-ČSL jako jediná strana chce podle něj pro podnikatele s méně než 250 zaměstnanci zavést takzvané pravidlo důvěry. Jde o princip čestného prohlášení, které nahradí dokumenty, jež si stát může obstarat z veřejných zdrojů.

Pružnější pracovní právo má spočívat podle Svobody například ve vytváření sdílených pracovních poměrů, při kterém by se například rodiče na mateřské dovolené mohli střídat v práci. Chtějí také pracovní poměry na velice krátkou dobu, měsíce či týdny nebo otočení důkazního břemene, kdy při propouštění musí zaměstnavatel dokazovat u soudu jeho oprávněnost. "Jsme ale proti tomu, aby bylo v zákoníku práce rozvázání pracovního poměru bez udání důvodu," dodal.

"Chceme snížit deficit rozpočtu, být úsporní a disciplinovaní a zajistit pracovní místa a nastartovat ekonomický růst. A to nelze učinit jako účetní operaci. Bez jistých investic to ale možné není," uvedl Svoboda. Každý nezaměstnaný se podle něj musí povinně rekvalifikovat, na což mají posloužit peníze z operačních programů EU.

Dnešní setkání zástupců podnikatelů s lidovci bylo posledním v sérii předvolebních jednání s největšími stranami. Prezident HK Petr Kužel řekl ČTK, že nejvíce jej nadchly návrhy pravicových stran ODS a TOP 09, kromě Věcí veřejných, jejichž program shledal "na vodě". "Ale i v případě levicových stran jsme v mnohých bodech našli společné průměty," podotkl.

Lidovci podle svého volebního programu nechystají zvýšení daní. Navrhují dokončit proces elektronizace veřejné správy, která jí umožní obstarat si většinu nezbytných dokumentů bez obtěžování občanů, a zavedení mimořádného finančního příspěvku zaměstnavatelům v krizi při zavedení zkráceného pracovního týdne. Stát by zaplatil 50 procent mzdy za každý den volna a zaměstnavatel připlatil 25 procent.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK