Fotovoltaici se kvůli vyhlášce obrátili na Evropskou komisi

19.05.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 19. května (ČTK) - Čeští podnikatelé ve fotovoltaice se obrátili na Evropskou komisi s žádostí o posouzení vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu, která předpokládá, že minimální účinnost nově instalovaných článků solárních elektráren s výkonem nad 20 kilowatt bude muset dosahovat 22 procent. Taková technologie podle nich není na českém trhu běžně k dispozici, a vyhláška prý proto povede k útlumu výroby elektřiny ze solárních zdrojů. MPO tvrdí, že při přípravě vyhlášky zohlednilo připomínky ostatních resortů i dalších odborníků.

"Vyhlášku s námi nikdo z ministerstva nekonzultoval. Proto jsme se rozhodli k poměrně ráznému kroku a obrátili se na Evropskou komisi," uvedla v tiskové zprávě generální sekretářka České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO), která sdružuje podnikatele ve fotovoltaice, Zuzana Musilová. Podle ní chybí České republice v oblasti obnovitelných zdrojů dlouhodobá koncepce řízeného rozvoje.

"Pokud by tato vyhláška vstoupila v platnost, zlikvidovala by v Česku další rozvoj fotovoltaiky nejméně na příštích deset let," doplnil odborník na fotovoltaiku a předseda představenstva České fotovoltaické průmyslové asociace Jaromír Řehák.

Vyhláška by měla začít platit od letošního května. Týkat se má projektů s výkonem nad 20 kilowatt. Zástupce ministerstva průmyslu a obchodu Jan Pokorný nedávno uvedl, že požadovaná technologie je v ČR dostupná. "Chceme tím fotovoltaiku dostat zejména na střechy domů, kam podle našeho názoru patří," řekl. Solární zařízení se střešními panely mají většinou výkon do 20 kilowatt.

"Cílem vyhlášky je, aby se v ČR využívaly nejlepší dosažitelné technologie. Při přípravě vzalo MPO v potaz připomínky z meziresortního připomínkového řízení a připomínky od dalších odborníků," sdělil ČTK mluvčí MPO Pavel Vlček. "Vyhláška však zatím nebyla vydána, CZEPHO si tedy chce stěžovat na právní předpis, jehož definitivní platná verze není."

Podle Vlčka není pravda, že MPO o vyhlášce s fotovoltaiky nejednalo. "Už vůbec nerozumíme námitce, že Česká republika nemá strategii podpory výroby energie z obnovitelných zdrojů. Tato oblast je do roku 2030 řešena v návrhu Národního akčního plánu podpory OZE a až do roku 2050 v aktualizovaném návrhu Státní energetické koncepce," dodal.

CZEPHO argumentuje tím, že vyhláška požaduje po majitelích solárních elektráren v Česku technologie, které fungují například v pouštích Nevady, Arizony nebo v centrálních oblastech Španělska. Tvrdí také, že z právního hlediska je vyhláška v rozporu s pravidly hospodářské soutěže a požadavky Evropské unie na volný pohyb zboží a služeb. České republice podle CZEPHO v případě přijetí vyhlášky hrozí finanční sankce nejen ze strany komise, ale i žaloby od investorů, kteří projekty na fotovoltaické elektrárny v současné době připravují.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK