...bank
* Francie říká, že se nepřidá, krok nebyl projednán s EU
* Euro se propadlo na nové čtyřleté dno, akcie klesají
* Evropská komise vyzývá ke koordinaci na evropské úrovni
BERLÍN, 19.května (Reuters) - Německo ve středu vyhlásilo válku spekulantům, když šokovalo investory zákazem nekrytých krátkých prodejů některých finančních nástrojů. Zaskočilo přitom evropské partnery, kteří si postěžovali, že s nimi tento krok nebyl konzultován.
Kancléřka Angela Merkelová apelovala na Evropskou unii, aby zrychlila práci na celoevropském dohledu nad finančními trhy a uvalila na ně novou daň. Kancléřka dále řekla, že Berlín je připraven jednat na vlastní pěst při zákazu aktivit, jež někteří čelní představitelé viní ze lvího podílu na dluhové krizi bloku.
Merkelová ve středečním projevu v německém parlamentu uvedla, že evropští představitelé musí zajistit, aby banky už nemohly "ždímat" státy, a že EU zavede vlastní daň či poplatek z finančních transakcí, pokud skupina G20 v tomto směru v červnu nedosáhne dohody.
"Přejdu přímo k jádru věci: Euro je vedle společného trhu základem růstu a prosperity, a to také pro Německo. Euro je ohroženo," řekla kancléřka poslancům.
Její komentáře okamžitě zesílily tlak na euro <EUR=>, jež se už předtím propadlo na čtyřleté dno kvůli plánu Německa zakázat takzvané "nahé" prodeje nakrátko akcií 10 předních finančních institucí v zemi, státních euroobligací a na ně vázaných pojistek proti nesplácení. Zákaz vstoupil v platnost o půlnoci.
Prodej nakrátko označuje obchod, při němž se sází na pokles ceny. Při nekrytém krátkém prodeji dealer prodává finanční nástroj, aniž by si jej předtím vypůjčil či alespoň zajistil možnost jeho vypůjčení, jak tomu bývá při standardním krátkém prodeji.
PARTNEŘI V EU NEBYLI VYROZUMĚNI
Německý ministr financí Wolfgang Schäuble v úterý večer zákaz nekrytých krátkých prodejů obhajoval s tím, že krok Berlína byl pouze anticipací evropských pravidel, o nichž dříve během dne jednali ministři financí EU. [nBAT005470]
"Řekli jsme si, 'Spustíme to jako první', protože právě tento typ spekulací se státními dluhopisy v eurozóně nás v posledních měsících tolik znepokojoval."
Francie ve středu nicméně uvedla, že o zákazu nekrytých krátkých prodejů evropského dluhu neuvažuje a že s ní krok Německa nebyl projednán.
"Připadá mi, že dotyčná země by ostatní státy, jichž se toto opatření týká, měla přinejmenším požádat o radu," řekla ministryně hospodářství Christine Lagardeová. [ID:nPAB008358]
Mluvčí Evropské komise potvrdila, že ministři financí EU v úterý o rozhodnutí Německa učiněném později během dne nejednali. [ID:nLDE64I0V1]
Evropský komisař pro vnitřní trhy a finanční regulaci Michel Barnier řekl: "Tato opatření budou ještě efektivnější, budou-li koordinována na úrovni Evropy."
"Je důležité, aby členské země jednaly společně a abychom navrhli evropský rámec, a vyhnuli se tak regulatorní arbitráži a roztříštěnosti jak na úrovni EU, tak v globálním měřítku."
Barnier dále řekl, že německá opatření namířená proti derivátům by měla být předmětem pátečního jednání ministrů financí.
"NAPROSTO POMÝLENÝ"
Rozhodnutí Německa může podle analytiků způsobit více škody než užitku, neboť povede ke stahování peněz z eurozóny a prohloubení averze k riziku. Někteří tento krok nazvali činem čirého zoufalství.
"Eurokraté kupodivu vidí současné dění tak, že 'u bran stojí barbaři', že pevnost měnové unie je obléhána a je třeba aktivizovat všechny zdroje, aby protivníci, ateisté, jejichž krutosti se vyrovná pouze jejich nevědomost, byli zahnáni na útěk," řekl Stephen Jen ze zajišťovacího fondu BlueGold.
"Podle mě je tento názor naprosto pomýlený. Když už něco... tak největšími prodejci evropských dluhopisů jsou evropské penzijní fondy, nikoli americké zajišťovací fondy," dodal.
Skutečnost, že Německo svůj zákaz nekoordinovalo s dalšími členskými zeměmi eurozóny, podtrhuje, jak tato opatření mohou ještě více vykolejit beztak nervózní trhy, než aby je uklidnila.
"Krok Německa... utlumil chuť k riziku, neboť vzbuzuje otázky, zda německý regulátor neví něco, co netuší trh," uvedla Rabobank. "Jestli tu je nějaké tajemství, tak určitě nebude pozitivní."
NERVÓZNÍ TRHY
Regulatorní zásah oznámený největší evropskou ekonomikou tvrdě zasáhl finanční trhy.
Euro, na něž se zákaz nevztahuje, bylo první obětí zmíněného opatření, když se ráno propadlo na čerstvé čtyřleté dno k dolaru. [FRX/]
Index evropských blue chips FTSEurofirst 300 <.FTEU3> v 15:10 ztrácel 1,9 procenta a většina hlavních evropských indexů prudce oslabovala.
Zákaz nekrytých krátkých prodejů státních euroobligací, na ně vázaných pojistek proti nesplácení (CDS) a akcií 10 předních finančních institucí v Německu bude platit do 31.března 2011, uvedl mluvčí německého ministerstva financí.
Německý finanční regulátor uvedl, že toto opatření pramení z "mimořádné volatility státních dluhopisů v eurozóně." Masivní krátké prodeje mohly vést k ohrožení stability finančního systému, uvedl úřad.
Není jasné, jak Německo dokáže efektivně zajistit dodržování zákazu na dluhových trzích a na trzích pojistek proti platební neschopnosti, které fungují napříč státy.
Američtí regulátoři pracují na vlastních pravidlech, jak omezit akciové obchody v momentě nekontrolovaného propadu trhu, jak se stalo 6.května, kdy se index blue chips Dow Jones během několika málo minut zřítil zhruba o 700 bodů.
Tento plán spěšně sestavily americká Komise pro cenné papíry a přední americké akciové burzy a začne platit již od poloviny června, sdělil agentuře Reuters zasvěcený zdroj.
(Reportéři: Holger Hansen, Andreas Rinke; Autor: Jon Boyle; Přeložil: Tomáš Doležel)