PRŮZKUM-VERZE 2-Slabá vláda, další schodky jsou hlavními riziky voleb

21.05.2010 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

* Riziko pro trh: trvající deficity, slabá vláda, žádná...

...vláda

* Podle analytiků by nejvhodnější byla středopravicová vláda

* Vítěz není znám předem, průtahy by tížily fiskální reformy

* Pro přehled odpovědí klikněte na [ID:nMUL126816]

PRAHA, 21.května (Reuters) - Největším rizikem vyústění českých voleb, jejichž výsledek je předem zcela nejistý, je slabá vláda, jež by nedisponovala sněmovní podporou při nastartování reforem a snižování rozpočtového schodku, ukázal v pátek průzkum agentury Reuters.

Žádná z hlavních stran nemá ve volbách, jež se konají příští víkend, šanci získat rozhodující většinu. To může vést k týdnům až měsícům dohadování, než se nová vláda chopí moci.

Naprostá většina analytiků oslovených Reuters mezi 13. a 20. květnem uvedla jako hlavní nebezpečí pro výhled země přetrvávající rozpočtové deficity a riziko slabé vlády spolu s politickými tahanicemi, které by mohly trvat celé měsíce.

Letošní vzestup menších stran přináší celou řadu možných koaličních variant od uskupení středopravicových stran přes neslučitelnou pravolevou koalici v čele se sociálními demokraty až po menšinovou vládu ČSSD podporovanou komunisty.

Zatímco slabé vlády nejsou pro českou politiku žádnou novinkou a investoři je dosud tolerovali, obnovený důraz kladený na fiskální disciplínu v souvislosti s dluhovou krizí Řecka dnes z politické nejistoty podle analytiků dělá problematičtější záležitost.

"Je zcela nezbytné, aby politici překonali politické neshody a soustředili se na vyřešení špatné fiskální situace, jež se za několik posledních let zhoršila," uvedl Nigel Rendell, stratég rozvíjejících se trhů z RBC Capital Markets.

"Finanční trhy nebudou tolerovat opakování situace z minulosti, kdy dosažení koaliční dohody trvalo měsíce, a ekonomická politika tak byla ochromena."

Roztříštěnost české politiky je protikladem sousedních zemí jako Maďarsko, kde středopravicová strana Fidesz v dubnu získala dvoutřetinovou většinu, či Polsko, kde kandidát vládnoucí strany zřejmě zvítězí v červnových prezidentských volbách.

VÍCE MOŽNOSTÍ

Z průzkumu vyplynulo, že pro trhy a fiskální výhled země by byla nejpříznivější variantou středopravicová vláda vedená občanskými demokraty, ovšem jen 5 ze 16 analytiků uvedlo tuto možnost jako nejpravděpodobnější výsledek.

Občanští demokraté slibují, že spustí reformy penzijního systému a jejich potenciální koaliční partner, TOP 09, obhajuje přísný úsporný program s cílem snížit deficit z loňských 5,9 procenta.

Tři analytici uvedli, že pravděpodobným výsledkem bude středolevicová vláda v čele se sociálními demokraty. Dva předpověděli velkou koalici dvou nejsilnějších stran a čtyři odhadli jako výsledek menšinovou vládu ČSSD podporovanou komunisty.

Téměř všichni analytici, přesně 13 z 15, kteří odpověděli, uvedli posledně zmíněnou variantu jako nejhorší výsledek kvůli plánům zvýšit firemní daně a odporu k penzijní reformě.

Zformování předchozí vlády občanských demokratů trvalo po volebním patu v roce 2006 půl roku.

Míra zadlužení České republiky, jež činí 35 procent hrubého domácího produktu, je ve srovnání s průměrem EU zhruba poloviční, nicméně pokles příjmů během ekonomické recese obnažil několikaletý nedbalý přístup k reformám nutným pro odvrácení nárůstu strukturálních deficitů, jež v příštích letech hrozí podkopat rozpočet.

Strany se zavázaly snížit do roku 2013 deficit na polovinu loňského výsledku neboli na 3 procenta HDP a analytici uvedli, že největší šanci toho dosáhnout by měla středopravicová vláda.

Tento cíl však nelze splnit bez jasné většiny v Poslanecké sněmovně, jež by musela reformy schválit.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK