Více peněz loni FÚ získaly oproti 2008 jen u daně z nemovitosti

21.05.2010 | , Limerik
DANĚ


perex-img Zdroj: Finance.cz

V případě ostatních daní inkaso meziročně pokleslo, největší propad o 63 miliard korun zaznamenaly úřady u daně z příjmu právnických osob.

Finanční úřady vybraly loni více peněz v meziročním srovnání pouze u daně z nemovitosti, celkem 6,36 miliardy korun. V případě ostatních daní inkaso meziročně pokleslo, největší propad o 63 miliard korun zaznamenaly úřady u daně z příjmu právnických osob. Na dani z příjmů firem stát vybral 110,5 miliardy korun, nejméně od roku 2005. Vyplývá to z informace o činnosti daňové správy v roce 2009, kterou má ČTK k dispozici. Celkově na daních finanční úřady loni vybraly přes téměř 523 miliard korun, meziročně o 84 miliard méně.

Více peněz u daně z nemovitostí bylo podle zprávy způsobeno především změnou zákonů. Od roku 2009 totiž již není poskytováno osvobození nově dokončených staveb obytných domů a staveb, u nichž bylo provedeno zateplení. V některých obcích se také poprvé uplatnil místní koeficient, zvyšující daňovou povinnost.

Naopak výrazný pokles výběru daně z příjmu právnických osob byl podle zprávy způsoben narůstajícím dopadem celosvětové hospodářské krize na českou ekonomiku a legislativními protikrizovými změnami.

Autor článku

 

Články ze sekce: DANĚ