Vláda projedná peníze na protipovodňová opatření a dluhopisy

24.05.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 24. května (ČTK) - Vláda dnes projedná návrh navýšení prostředků na protipovodňová opatření o jednu miliardu korun, rozhodne také o vypsání povodňových dluhopisů za tři miliardy korun. Na opatření proti povodním mělo v letech 2007 až 2013 původně směřovat v rámci druhé etapy programu Podpora prevence před povodněmi 10,5 miliardy korun. V případě, že kabinet návrh ministerstva zemědělství schválí, vzroste suma na 11,5 miliardy.

Prostředky by měly být navýšeny přesunem peněz z programu na podporu obnovy, odbahnění a rekonstrukce rybníků a výstavbu vodních děl. Peníze mají místo toho být použity na pozemkové úpravy související s protipovodňovými stavbami.

Jak uvedl v neděli v televizní diskusi premiér Jan Fischer, požádá kabinet vedení sněmovny, aby návrh na vypsání dluhopisů projednali poslanci ve stavu legislativní nouze na nové mimořádné schůzi parlamentu tento čtvrtek, tedy ještě před volbami. Senát by se následně mohl normou zabývat v týdnu po volbách.

Vláda bude také znovu jednat o pozemcích potřebných pro dostavbu dálnice D11 u Hradce Králové. Pozemky vlastní statkářka Ludmila Havránková, se kterou se stát podle posledních informací dohodl na výměně, ukázalo se však, že zhruba 1000 metrů čtverečních vlastní Havránková napůl se sestrou Jaroslavou Štrosovou. Kvůli tomu vláda problém na svém zasedání počátkem května odložila.

Kabinet rovněž projedná materiál informující o schůzi Rady Projektu jednoho inkasního místa (JIM) pro výběr daní, sociálního i zdravotního pojištění. Podle plánů ministerstva financí by měl JIM plně fungovat od roku 2014. Projekt je rozložen do čtyř fází.

V souvislosti s projektem JIM vláda projedná i dodatek smlouvy o poskytnutí poradenských služeb mezi Českou republikou a Světovou bankou. Původně byla smlouva sjednána na poskytování služeb v období od listopadu 2008 do konce května 2010 s možností případného prodloužení. Dodatek navrhuje prodloužení smlouvy do konce roku 2011.

Ministři se také budou zabývat pokračováním ochrany území pro vodní kanál Dunaj-Odra-Labe. Ochrana v praxi znamená, že na dotčených pozemcích je omezena nebo zakázána stavební činnost, která by znemožnila případnou budoucí stavbu průplavu. Prodloužení územní ochrany ale nesouvisí s rozhodnutím o stavbě průplavu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK