Škody po povodni podle předběžných odhadů Asociace krajů ČR dosahují tří až čtyř miliard korun. Fischer bude kvůli novým dluhopisům po ministrech požadovat další úsporná opatření, aby vláda udržela plánovaný deficit veřejných financí ve výši 5,3 procenta hrubého domácího produktu.
Sociální demokraté i ODS dluhopisy zřejmě podpoří. "Pokud to vláda vidí jako skutečně nezbytné, tak ano," odpověděl na dotaz ČTK jiř dříve stínový ministr financí za ČSSD Bohuslav Sobotka. Obdobně se vyjádřil i volební lídr a místopředseda ODS Petr Nečas. Komunisté vidí dluhopisy jako krajní řešení, pokud nebudou stačit evropské zdroje a vládní rezervy, sdělil ČTK poslanec KSČM Jiří Dolejš. Podpory se návrhu dostane i od TOP 09. "Podpoříme, protože ta pomoc musí být rychlá, nicméně předpokládám, že vláda následně navrhne úspory v jiných prioritách, aby to neznamenalo zvýšení deficitu," řekl místopředseda strany Miroslav Kalousek.
Legislativní nouze umožní schválit zákon během jediného čtení i během jednoho dne. V tomto volebním období sáhla vláda k žádosti o vyhlášení legislativní nouze již potřetí. Poprvé loni na podzim při schvalování vládního protischodkového balíčku, podruhé letos na jaře při schvalování návrhu na nižší zdanění zaměstnaneckých benefitů.
Poslanecká sněmovna pro letošní rok schválila rozpočet se schodkem 162,7 miliardy korun. Loni rozpočet skončil v rekordním deficitu 192,4 miliardy korun.
Povodňové dluhopisy využila vláda poprvé a zatím naposledy po povodních v roce 1997. Tehdy vydala dluhopisy za 1,2 miliardy korun se splatností pět let. Lidé si tehdy mohli koupit dluhopisy v hodnotě 1000 Kč nebo 10.000 Kč. Roční výnos byl navázán na průměrnou roční míru inflace.