Provozní hospodářský výsledek AMO se loni propadl na zhruba dvě miliardy korun. Firmě se nakonec podařilo ztrátu snížit na polovinu. "Obezřetně jsme řídili finanční toky a využívali bezpečně nastavených finančních instrumentů," uvedl generální ředitel. Doufá, že hutnictví má už to nejhorší za sebou.
Podle Kochuparampila se mateřská společnost ArcelorMittal letos chystá vytěsnit minoritní akcionáře své ostravské dcery, v níž akcionáři drží 3,571 procenta akcií. Takzvaný squeeze out bude předmětem valné hromady, která by se měla konat ve druhém červnovém týdnu. "Bude to včetně ocenění akcií malých akcionářů na základě znaleckého posudku," řekl listu.
Navrhovanou cenu zatím firma nechce zveřejnit. Podle HN bude ale zřejmě nižší, než očekávají menšinoví akcionáři. Podle jejich zástupce Jiřího Psoty by měli dostat alespoň 7000 korun za akcii. Její současná cena se na RM-systému pohybuje pod 4000 korunami. "Kurz je poznamenán tím, že ArcelorMittal se k nám chová jako vyděrač a od privatizace ze svých obrovských zisků nevyplácí dividendu," řekl Psota.
Letošní hospodaření AMO ovlivňuje prudký růst cen surovin. Oproti prvnímu čtvrtletí ruda zdražila o 80 až 120 procent, šrot o 50 až 60 procent a uhlí až o 70 procent, dodal Kochuparampil s tím, že tempo růstu je šokující. Přesto hodnotí výrobu za první tři měsíce letošního roku pozitivně, AMO vyráběl na 65 až 70 procent.
"Trh si naštěstí uvědomuje, že tak velký nárůst se musí odrazit na našich cenách, takže i přes zvýšení prodejních cen poptávka po ocelářských produktech neklesá," dodal k meziročnímu zlepšení.