Podle Kirka jakýkoliv pokrok v ochraně duševního vlastnictví a odstraňování bariér přístupu na trh by mohl být důležitější než reforma jüanu. "Upřímně, tohle všechno by mohlo být cenné, ne-li cennější než cokoliv, co se uskuteční se směnným kurzem," uvedl Kirk v rozhovoru pro agenturu Reuters. Zdůraznil však, že podporuje snahy USA tlačit na Čínu, aby přistoupila k reformě směnných kurzů.
Při jednáních mezi Čínou a USA tentokrát ustoupilo do pozadí napětí kolem Tchaj-wanu, Tibetu a cenzury internetu. Vysoký obchodní deficit USA s Čínou však stále zůstává bolavým místem a Spojené státy nepřestávají tlačit na Peking, aby přestal uměle určovat kurz domácí měny jüan k dolaru.
V loňském roce obchodní deficit USA s Čínou klesl na 226,8 miliardy USD (4,8 bilionu Kč) z rekordních 268 miliard v roce 2008. Vláda prezidenta Baracka Obamy má zájem zvýšit vývoz do země, a snížit tak rozpočtový schodek. Mnoho členů Kongresu však chce, aby Obama pokračoval v tlaku na Čínu a přiměl ji k posílení domácí měny vůči dolaru.