Praha 26. května (ČTK) - Finanční úřady v posledních třech měsících zmrazily účty desítkám dovozců pohonných hmot a menším čerpadlářům, aby zabránily riziku převodu celkově značné sumy peněz do zahraničí a přinutily je tak odvést DPH a spotřební daň. S odvoláním na vrchního ředitele daňové správy Jana Knížka to píše dnešní Právo.
"Tato zásadní opatření jsme přijali v únoru. Za měsíc je vyhodnotíme a případně ještě zpřísníme. Kdybychom opatření nepřijali, hrozilo by, že daňové úniky související s pohonnými hmotami masivně narostou," řekl Právu Knížek.
Na daňových únicích s pohonnými hmotami přichází stát každoročně o čtyři až pět miliard korun. Zatímco dříve se berňák soustředil na plošné kontroly, teď se podle Knížka zaměřuje na konkrétní subjekty.
Finanční úřady a celní správa podle Práva denně aktualizují data v seznamu stovek podezřelých dovozců a menších čerpadlářů, kteří prodávají benzin pod běžnou cenou, protože ušetří na DPH a spotřební dani. Častým scénářem podvodníků je, že benzin dovezou z Německa nebo Rakouska, sice podají přiznání k dani, ale pak tvrdí, že už nemají na zaplacení daně, protože jsou insolventní. "Subjekt pak nemůžeme označit za podvodníka, protože se nám vlastně hned od začátku přiznal k dani, ale jen údajně nemá na zaplacení," vysvětlil Knížek.
Daňová správa proto intenzivně monitoruje účty firem či podnikatelů, které má na interní černé listině. Pokud se na nich nahromadí více peněz, nechá je zablokovat. Provádět to ale lze jen se soudním zajišťovacím příkazem.
"Jen v dubnu jsme vydali desítky zajišťovacích příkazů na účty firem, u kterých jsme měli podezření, že hromadí peníze za účelem opuštění republiky. Zajištěná suma se pohybuje kolem jedné miliardy korun," řekl Právu Knížek.
Na černém seznamu berňáku je 250 až 300 převážně menších obchodníků, dodává dnešní Právo.
kri