Podle scénáře cvičení začala kolem 07:00 hořet olejová nádrž ve strojovně druhého bloku jaderné elektrárny. Požár začali likvidovat hasiči závodní jednotky, k nimž se o něco později připojili také hasiči z Jihomoravského kraje a Vysočiny.
Po likvidaci požáru vzniknou mimořádné technologické komplikace třetího stupně. "Kvůli poruše čerpadel dojde ke ztrátě chlazení a následnému tavení aktivní zóny," popsal ČTK průběh fiktivní havárie mluvčí elektrárny Petr Spilka. Prostřednictvím sirén bude vyhlášen poplach, personál bude muset odejít do krytů. Po zásahu dobrovolníků bude chlazení obnoveno.
Několik krytů v areálu jaderné elektrárny pojme veškerý personál, tedy zhruba 1600 lidí. Počítá se s tím, že by v nich pobývali jen několik hodin, pak by byli odvezeni do bezpečí. Proto k vybavení patří pitná voda, ale nejsou tam potraviny. Kvůli evakuaci u elektrárny trvale stojí zálohové autobusy.
Podobné prověřovací cvičení se podle Spilky v různém rozsahu opakuje v dukovanské elektrárně každoročně. Letos nebude jediné, další se připravuje na podzim.
Největší cvičení v novodobé české historii se v Dukovanech uskutečnilo koncem listopadu 2008. Konalo se především v okolí dukovanské jaderné elektrárny a jeho námětem byla simulovaná velká havárie, při níž z elektrárny do okolí uniklo radioaktivní záření. Cílem třídenního cvičení bylo prověřit, jak budou pracovat orgány krizového řízení a složky integrovaného záchranného systému. Poprvé do něj byly zapojeny i ústřední správní orgány.
bjr jpt