Poslanci zřejmě projednají biopaliva a povodňové dluhopisy

26.05.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 26. května (ČTK) - Poslanci ve čtvrtek zřejmě rozhodnou o zákonu, který navyšuje podíl biopaliv v benzinu a naftě a jenž vetoval prezident Václav Klaus. Předpokládá se, že sněmovna prezidenta přehlasuje. Dolní komora by měla dále projednat vládní návrh na vydání státních dluhopisů do tří miliard korun na pokrytí škod, které způsobila povodeň v části Moravy. Rovněž v tomto případě by měli poslanci předlohu schválit.

Novela o zvýšení podílu biosložky v palivech sice na pořadu poslední řádné schůze před sněmovními volbami není, poslanci ji ale patrně na program zařadí. Kvůli této předloze schůzi minulý týden přerušili do čtvrtka, aby uplynula lhůta, kdy ji mohou projednat.

Zákon o ochraně ovzduší navyšuje od letošního června podíl biosložky u benzinu z dosavadních 3,5 procenta na 4,1 procenta a u motorové nafty z 4,5 procenta na rovných šest procent. Přimíchávání má například pomoci snížit emise skleníkových plynu, podpořit domácí zemědělskou produkci a snížit závislost na dovozech paliv.

S těmito argumenty však prezident nesouhlasí. Boj s emisemi oxidu uhličitého je podle něho sporný a existují i vážné pochybnosti o dopadu biopaliv na zdraví člověka. Vyšší přimíchávání podle Klause také zdraží pohonné hmoty a sníží životnost automobilů. Pro přehlasování prezidentova veta je potřeba 101 hlasů, ve sněmovně zvedlo ruku pro zákon 117 poslanců.

Pro schválení povodňových dluhopisů se vyslovili poslanci prakticky všech sněmovních stran. Vyhlášení legislativní nouze umožní přijmout předlohu ve zrychleném řízení, a to v jednom čtení. Vláda žádost o vyhlášení legislativní nouze zdůvodnila hrozbou značných hospodářských škod.

Kabinet chce získat peníze novelou zákona o dluhopisovém programu, přijatého po záplavách v červnu a červenci loňského roku. Zákon počítal s dluhopisy ve výši až sedm miliard korun, novelou se objem zvýší až na deset miliard. Splatnost obligací určí ministerstvo financí, nebude ale delší než 35 let. Dluhopisy má koupit Evropská investiční banka. Z původního dluhopisového programu se zatím utratily asi čtyři miliardy korun, z toho zhruba 1,7 miliardy loni a 2,3 miliardy letos.

Škody po povodni podle předběžných odhadů Asociace krajů ČR dosahují až pěti miliard korun. Premiér Jan Fischer bude kvůli novým dluhopisům po ministrech požadovat další úsporná opatření, aby vláda udržela plánovaný deficit veřejných financí ve výši 5,3 procenta hrubého domácího produktu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK