Tržby jídelních vozů se loni udržely na úrovni 358 milionů korun

26.05.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 26. května (ČTK) - Konzumace piva a jídla ve vlacích patřila i loni k oblíbeným kratochvílím Čechů. Společnost JLV, známá též pod dřívějším názvem Jídelní a lůžkové vozy, udržela přes úbytek železničních cestujících tržby na předloňské úrovni téměř 358 milionů korun. Zisk mírně klesl z 11,4 milionu Kč na 11,2 milionu Kč. Vyplývá to z informací v obchodním věstníku.

"Stagnaci tržeb považujeme za úspěch s ohledem na dopad hospodářské krize, ale také na fakt, že klesl počet cestujících v osobní dopravě," sdělila ČTK ekonomická náměstkyně ředitele JLV Věra Drechslerová.

Hospodářský výsledek JLV je podle ní tvořen převážně tržbami za stravovací a ubytovací služby pro cestující Českých drah. Dráhy přitom loni přišly zhruba o sedm procent cestujících, celkem jejich vlaky využilo 163 milionů lidí.

Stagnaci tržeb potvrzují i výsledky prodejů jednotlivých položek sortimentu. V jídelních vagonech a takzvaných bistrovozech se loni vypilo 70.000 čepovaných piv, což je stejné množství jako v roce 2008. Mírně vzrostl zájem o párky, jichž si cestující objednali 8600 porcí, loňskou novinkou byly hot dogy, kterých se snědlo 15.500.

Podle počtu obsluhovaných spojů zaujímá JLV v České republice zhruba dvě třetiny trhu. Pozornost soustředí především na mezinárodní vlaky, na vnitrostátních linkách zajišťuje stravování například v pendolinu Praha - Ostrava. Služeb JLV využívají také Deutsche Bahn na nočních vlacích Euronight.

V JLV vlastní téměř 40 procent akcií České dráhy. Necelou polovinu akcií firmy vlastní podle poslední ročenky Českých drah společnost Cafe Epres, podíly do jednoho procenta drží 1623 drobných akcionářů.

JLV vznikly v roce 1959 v rámci tehdejších Československých státních drah. Jako samostatná akciová společnost fungují od roku 1992, zaměstnávají zhruba 500 lidí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK