"Spotřebitelé si stále více uvědomují význam zdravé mléčné výživy a výrobků z mléka," řekl dnes ČTK předseda svazu Jiří Kopáček, podle nějž proto lidé jedí především více výrobků s vyšší přidanou hodnotou, jako jsou jogurty či sýry. Na růstu spotřeby se projevil také zvýšený zájem Čechů o nákup mléka přímo od farmářů, zejména prostřednictvím mléčných automatů. První z nich se v zemi začaly objevovat během loňského podzimu. Díky velkému zájmu veřejnosti se automaty rozšířily po celé zemi. Dle údajů Státní veterinární správy z uplynulého týdne počet přístrojů již překročil 160.
Spotřeba konzumního mléka loni vzrostla téměř o tři litry na necelých 60 litrů na člověka. Přes rostoucí trend obyvatelé Česka pijí méně mléka, než činí celoevropský průměr, který se v původních členských zemích EU pohybuje kolem 90 litrů. Největšími pijáky mléka jsou mezi evropskými národy Finové se 170 litry na osobu za rok.
Obyvatel ČR v loňském roce snědl v průměru 16,7 kilogramu sýrů a tvarohů. V jejich spotřebě se Češi blíží evropskému průměru. Žebříčku dlouhodobě kralují Řekové s roční spotřebou přesahující 30 kilogramů. Významnými konzumenty sýrů jsou také Francouzi a Němci.
V roce 2009 pokračoval také návrat spotřebitelů k máslu, které bylo v předchozích letech vytlačováno z jejich jídelníčků margarínem.
Spotřeba mléčných výrobků nepřetržitě rostla od roku 1997 do předloňska, kdy se naopak snížila o půl procenta. Přes loni opět zahájený růst je spotřeba mléčných výrobků v Česku stále nižší, než byla před rokem 1990, kdy přesahovala 260 kilogramů.
Tuzemské mlékárny loni nakoupily a zpracovaly 2,292 miliardy litrů mléka, o 3,25 procenta méně než v roce 2008. Zatímco výroba konzumního mléka či jogurtů meziročně vzrostla, produkce másla, tvarohů a sýrů se snížila.
Zahraniční obchod se sýry a tvarohy se dlouhodobě vyvíjí v neprospěch tuzemských výrobců. Stále více sýrů na pultech tuzemských obchodů pochází ze zahraničí, jejich podíl rok od roku roste a již přesahuje 40 procent. Nejvíce se do země dováží v tuzemsku nejoblíbenější eidam. Toho bylo v loňském roce dovezeno téměř 24.000 tun, v naprosté většině z Německa a Polska. Sýry z německých a především polských mlékáren jsou levnější.
Mlékaři na celém světě si v těchto dnech připomínají Světový den mléka. Jeho hlavním cílem je propagace mléka jako základní složky lidské výživy. Ve světě mlékaři svátek slaví již od roku 1957, v Česku letos posedmnácté. Svátek zpravidla připadá na čtvrté úterý v měsíci květnu. Rozhodnutí, na jaký den svátek připadne, je na každé zemi. Čeští mlékaři letos svátek oslaví ve čtvrtek. Například jejich kolegové v Číně si tento den připomenou až v září, "neboť v květnu již mají hodně svátků", sdělil ČTK Kopáček. Podle jeho odhadu si Světový den mléka připomínají v minimálně čtyřech desítkách zemí.