FÚ nápor kvůli dani z nemovitosti většinou nezaznamenávají

27.05.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 27. května (ČTK) - Finanční úřady kvůli blížícímu se termínu platby daně z nemovitostí výrazný nápor lidí nezaznamenávají. Nemusí tak většinou přijímat mimořádná opatření jako například prodloužení otevírací doby nebo navýšení počtu pracovníků. Vyplývá z ankety ČTK. Lidé totiž podle úřadů platí daň z nemovitosti většinou přes daňové složenky, které úřady během dubna a května rozesílaly poplatníkům, nebo bezhotovostním převodem. Daň z nemovitosti je třeba uhradit do konce května.

"Plátci daně z nemovitosti patří k nejvzornějším. Málokdy to nechávají na poslední chvíli. Na pokladnách finančních úřadů se fronty netvořily v předchozích letech ani letos," řekla ČTK mluvčí Finančního ředitelství v Ostravě Petra Homolová.

Středočeské finanční úřady sice zaznamenaly v souvislosti s blížícím se termínem platby daně z nemovitosti větší zájem klientů, úřední hodiny ale kvůli tomu nerozšiřovaly. Podle zjištění ČTK hodně lidí využilo bezhotovostní způsob platby, nebo platili složenkou. Finanční úřad v Karlových Varech pak zaznamenal kvůli změnám v úhradách daně z nemovitosti zvýšení zájem poplatníků například o konzultace s úředníky kvůli výši daně. Výraznější nápor nezaznamenávají ani finanční úřady v dalších krajích.

Ovšem podle zjištění ČTK například jihočeské finanční úřady přistoupily k rozšíření otevírací doby pokladen. Ty se přitom na jednotlivých finančních úřadech liší. Na některých budou dnes a v pátek otevřeny jen dopoledne, například v Soběslavi, jinde je uzavřou až ve 14:30, třeba v Třeboni nebo Dačicích.

Novinkou v letošním roce je konec osvobození domů a bytů ve vlastnictví fyzických osob. Až dosud se z nich po dobu 15 let od kolaudace nemusela platit daň. Tato změna se podle MF týká zhruba 140.000 lidí. Navíc sazby daně z pozemků a staveb se pro letošek zvýšily na dvojnásobek. U obytného domu i bytu tak činí dvě koruny za metr čtvereční. Základní sazbu mohou města a obce násobit koeficienty.

Města a obce většinou daň ještě více nezvyšovala. V bývalých okresních městech Středočeského kraje se letos zvýšila daň z nemovitosti většinou dvojnásobně, tedy pouze o koeficient daný vládním úsporným balíčkem. I velká města ve Zlínském kraji letos nezvýšila místní koeficient daně z nemovitosti. Některé o tom sice uvažovala, vzhledem k finanční krizi a dalšímu zatížení obyvatel jej ale nakonec neschválila. Velká města na Vysočině loni vyšší místní koeficienty zrušila, platby tak zůstanou zhruba stejné jako před rokem.

Finanční úřady loni vybraly více peněz v meziročním srovnání pouze právě u daně z nemovitosti, celkem 6,36 miliardy korun. V případě ostatních daní inkaso meziročně pokleslo.

Daňové přiznání k dani z nemovitosti se podává jen jednou, a to po pořízení nemovitosti nebo v případě změny. Platit daň z nemovitosti je ovšem třeba každý rok. Pokud celková daňová povinnost u jednoho správce daně činí méně jak 30 korun, daň se neplatí. Za platbu daňovou složenkou se neplatí žádné poplatky.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK