...2011
* Ceny na rok 2012 by měly růst s cenami uhlí, plynu, CO2
* ČEZ spoléhá také na vyšší výrobu jádra, zisky v zahraničí
* Emisní povolenky mohou "brzy" stoupnout na 20 eur za tunu
(společnost upřesnila, že odhad růstu zisků se týkal roku 2012, ne roku 2011)
LONDÝN, 27.května (Reuters) - ČEZ <CEZPsp.PR> očekává, že by díky vyšším cenám elektřiny mohl od roku 2012 znovu vykazovat růst zisku EBITDA a přiblížit se rekordním hodnotám z loňského roku, uvedl ve čtvrtek obchodní ředitel Alan Svoboda.
Svoboda na summitu Reuters v Londýně dále řekl, že rok 2011 by mohl být obdobný jako ten letošní, když mírně nižší prodejní ceny elektřiny společnost vyváží úsporami a vyšší efektivitou včetně vyšší výroby z jaderných zdrojů.
"Máme otevřenou pozici na rok 2012. Pokud by ceny elektřiny rostly, tak... od roku 2012 lze očekávat, že výsledky budou dále růst, a vrátí se tudíž na tu hladinu toho dosud rekordního roku 2009," řekl Svoboda.
ČEZ již vyprodal zhruba tři čtvrtiny výrobní kapacity pro rok 2011 za ceny v průměru o 2 až 3 eura za megawatthodinu nižší než letos. Naproti tomu však spoléhá na efektivnější výrobní mix a vyšší příspěvek zahraničních dceřiných firem, řekl Svoboda.
"Což znamená, že rok 2011 bude velmi obdobný jako rok 2010."
ČEZ za loňský rok vykázal zisk před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací (EBITDA) v rekordní výši 91,1 miliardy korun, letos ale čeká pokles o 3 procenta na 88,7 miliardy, když finanční krize stlačila ceny elektřiny i poptávku.
Cena dosavadních předprodejů pro rok 2012 se zatím v průměru pohybuje mezi 51 až 52 eury při vyprodání čtvrtiny výrobní kapacity. ČEZ nicméně podle Svobody počítá s tím, že v příštích měsících ceny porostou, a přibrzďuje proto tempo předprodeje za současné ceny.
"Při růstu (cen) uhlí, CO2, plynu očekáváme, že se dostaví také růst (cen) elektřiny," řekl Svoboda.
"Stále sázíme na to, že ceny na rok 2012 mezitím dále posílí..., takže my můžeme těžit z tohoto růstového potenciálu."
Zatímco ostatní průmyslové sektory se postupně zotavují z loňské recese, energetika reaguje s určitým zpožděním vzhledem k opožděnému mechanismu cenotvorby a zajištění cen. Hlavní tíha ekonomické krize proto na ČEZ dolehla až v letošním roce.
Svoboda řekl, že také ceny povolenek na emise oxidu uhličitého, jež jsou jednou z komponent ceny elektřiny, v brzké době stoupnou, a možná ještě letos dosáhnou hodnoty 20 eur za tunu. To by znamenalo 30procentní nárůst oproti čtvrteční ceně 15,57 eura <CFI2Zc1>.
Také ceny zemního plynu míří vzhůru s tím, jak stoupá poptávka po zkapalněném plynu v Asii, a vyrovnává se tak přebytek nabídky na evropských trzích.
Svoboda dále uvedl, že privatizace polských energetik Enea <ENAE.WA>, Pak a Energa může být za zajímavou cenu, neboť kvůli finanční krizi ubylo zájemců. ČEZ se navíc zajímá o elektrárnu firmy Evonik [EVON.UL] v tureckém Iskenderunu.