...Heritage
BRUSEL, 28.května (Reuters) - Tři týdny poté, co Evropská unie schválila záruky v hodnotě 750 miliard eur, se ze všech sil snaží přesvědčit finanční trhy, že k záchraně jednotné měny má k dispozici vše, co je třeba.
Záchranný plán, jehož cílem je uklidnit obavy trhu z nákazy řeckými dluhovými problémy, byl oznámen 10.května a země jako Španělsko, Itálie a Portugalsko od té doby přijaly úsporná opatření na odvrácení případné krize. [ID:nLDE64Q1OF]
Nicméně nové známky nejednoty, zejména rozpor mezi Německem a téměř všemi ostatními 26 členskými státy EU, znovu vzbudily pochyby o schopnosti společně podpořit bolestné reformy nutné pro to, aby se nerozpadl 16členný blok jednotné měny.
Obavy dále prohlubuje fakt, že Belgie 1.července, kdy přebírá předsednictví EU, zřejmě nebude mít vládu. Trhy znepokojuje, že instituce EU i její lídři nejsou možná připraveni na řešení krize takovýchto rozměrů.
"Dnes se nacházíme na křižovatce. Buď přikročíme k rozhodné a společné akci s cílem ekonomicky a politicky oživit Evropu, nebo nám hrozí ekonomická stagnace a politická bezvýznamnost," řekl tento týden evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn.
Snadno by mohl vzniknout dojem, že takovéto apokalyptické vize trhy ujistí o tom, že EU pochopila vážnost situace. Nicméně oslabení eura a propady akciových trhů v tomto měsíci naznačují opak. [ID:nLDE64R0AK]
Pozdvižení způsobil zejména německý zákaz určitých finančních transakcí, oznámený minulý týden, jehož cílem je zastavit "spekulanty", které Německo viní z problémů eura.
Berlín tento problém dále vyhrotil, když oznámil, že zákaz některých nekrytých krátkých prodejů rozšíří na další transakce. [ID:nLDE64O1HJ]
Trhy tento krok podle ekonomických analytiků vnímají jako signál, že největší evropská ekonomika si možná stále myslí, že za krizi mohou spíše ony než strukturální problémy a nerovnováhy mezi ekonomikami států EU.
KROKY NĚMECKA SITUACI NA TRZÍCH ZŘEJMĚ ZHORŠÍ
"Tohle je ten nejhorší signál, jaký trhům mohli vyslat, protože to ukazuje, že si stále nepřipouštějí, co je ten základní problém," uvedl Simon Tilford, hlavní ekonom Centra pro evropskou reformu.
"Rozhodně to trhy neujistí a nestabilizuje jejich sentiment, ale naopak dál podkope důvěru ve schopnost vlád eurozóny a politiků zvládnout krizi. Situaci to dále zkomplikuje."
Německo bylo spolu s Francií dlouho motorem užší politické a ekonomické spolupráce Evropské unie. To se ovšem mění, neboť němečtí daňoví poplatníci se nyní obávají, že budou muset finančně zachraňovat jednu marnotratnou zemi za druhou.
Snaha uchlácholit veřejnost, jejíž proevropský postoj je zřejmě oproti minulosti vlažnější, přivedla německou vládu do izolace v rámci Evropy, kde ji čeká spor s Evropskou komisí ohledně reforem rozpočtových pravidel EU.
Německo říká, že plány komise nejdou dostatečně daleko, a přišlo se svým vlastním návrhem, čítajícím devět bodů, jenž vedl k neobvykle hořkým dohadům s Bruselem. [ID:nLDE64O17M]
Předseda Evropské komise José Manuel Barroso tento týden označil volání Německa po změně základních dokumentů EU s cílem provést reformy za "naivní", a použil tak při kritice nejmocnější členské země nezvykle tvrdá slova. [ID:nLDE64N17P]
Kancléřka Angela Merkelová možná na svou stranu získala některé domácí kritiky a ukázala, že chce EU přimět k činu tím, že zaujme tvrdé stanovisko ve věci rozpočtových pravidel, nicméně se tím odcizila partnerům v EU a znervóznila trhy.
"Tohle na trhy zjevně vneslo nestabilitu, jelikož nejsou zrovna nadšené, když Německo jedná na vlastní pěst. Byly by daleko raději, kdyby došlo k dohodě celé EU," uvedla pro agenturu Reuters Sharon Bowlesová, ředitelka výboru Evropského parlamentu pro hospodářské a měnové záležitosti.
Německé roztržky s komisí a stále ve větší míře i s Francií nevěstí nic dobrého pro rychlou dohodu o reformách, jež by měly snížit nezaměstnanost a podpořit konkurenceschopnost slábnoucích evropských ekonomik. [ID:nLDE64N17P]