Konkrétní růst nájemného závisí na lokalitě a typu nemovitosti. Resort místního rozvoje proto všem zájemcům o zjištění přesného vývoje nájemného usnadnil situaci zveřejněním kalkulaček nájemného, a to pro rok 2011 i 2012, kdy se má regulace skončit.
Průměrný letošní nárůst nájmů v regulovaných bytech se pohyboval kolem 17 procent, v roce 2009 to bylo 30 procent. Celkově se regulované nájemné týkalo asi 750.000 domácností.
Postupnou deregulaci schválili poslanci v roce 2006. Kvůli silnějšímu růstu nájmů, než se původně předpokládalo, byla deregulace loni v některých městech prodloužena o tři roky, tedy do konce roku 2012. Jde o byty ve všech krajských městech kromě Ostravy a Ústí nad Labem. Do této kategorie patří také města nad 10.000 obyvatel ve Středočeském kraji.
V místech, kde již nájemné regulované není, ministerstvo předpokládá, že se příští rok nájemné nezmění. Skutečnost prý ale bude závislá na dohodě majitelů nemovitostí a nájemníků. "Jak se bude nájemné v těchto bytech vyvíjet na základě svobodného sjednávání změn mezi pronajímatelem a nájemcem, v této chvíli není možné zjistit," poznamenal Ayrer.
Realitní odborník a šéf společnosti Central Europe Holding minulý týden na konferenci Czech Real 2010 řekl, že více než turbulence v ekonomice škodí aktuálně tuzemskému trhu s byty nedostatečná legislativa. Mezi hlavními nedostatky českých zákonů jmenoval údajně chybějící pravidla, jak se bude nájemné po ukončení regulace určovat. "Nikdo přesně nepopsal, co se stane s nájemními smlouvami po dokončení regulace nájmů," uvedl Pácal.
MMR ale tvrdí, že recept má. Ukončení regulace podle úřadu neznamená, že majitelé bytů budou moci nájemníkům zvýšit nájmy libovolně. Podle platných zákonů bude možné výši nájemného určit jen dohodou mezi pronajímatelem a nájemcem. "Jednostranné zvýšení nebude možné," poznamenal mluvčí.
Současné normy ale neřeší situaci, jak se výše nájemného určí, pokud se obě strany nedohodnou. "MMR připravilo a předložilo parlamentu návrh novely občanského zákoníku, který počítá s možností soudu změnit (tj. zvýšit i snížit) nájemné v případě, že neodpovídá nájemnému obvyklému a nedojde k dohodě o jeho výši," řekl mluvčí ministerstva. Poslanci ale dosud o návrhu nejednali.
Návrh na řešení sporných nájmů prostřednictvím soudů kritizuje Sdružení nájemníků ČR. Prosazuje, aby zákonodárci přijali zákon o takzvaně místně obvyklém nájemném, jako je to například v Německu. "Pronajímatel bude mít dle tohoto zákona prostředky na řádnou péči o řádně udržované byty, zajištěnu návratnost své investice a přiměřený zisk, nájemci budou chráněni před lichvou," řekl ČTK místopředseda sdružení Milan Taraba.
Aktivní roli soudů při určování sporných nájmů naopak uvítalo Občanské sdružení majitelů domů. "Soud měl by vycházet z expertního posouzení skutečné výše místně obvyklého nájemného na svobodném trhu nebo by se vzal v potaz výše nájemného v rovnocenných bytech pronajatých na svobodném trhu ve stejné lokalitě a se stejnou dispozicí bytu," uvedla mluvčí sdružení Aneta Červenková.