"Nové složení sněmovny naznačuje, že možná budeme moci dosáhnout toho, aby byl tento zákon zrušený," řekl dnes ČTK Juračka, podle kterého výsledky sněmovních voleb jsou pro maloobchod pozitivní. "Nastupující politická skupina, která bude sestavovat vládu, hájí podobné principy jako my. Jsou liberální, jsou proti zásadní regulaci trhu, proti zvyšování administrativní zátěže a daní. Pro SOCR je to přijatelná situace," podotkl Juračka.
SOCR nyní podle Juračky s pomocí najatých právníků dokončil stížnost na zákon o významné tržní síle, kterou "v nejbližší době" zašle Evropské komisi. Obchodníci si zároveň chtějí na tuto legislativní normu stěžovat u Ústavního soudu.
Zákon od letošního února ukládá hlavně obchodním řetězcům, aby poskytovaly dodavatelům své všeobecné obchodní podmínky, které musejí obsahovat cenové podmínky i údaje o snižování cen. Norma stanovuje, že za zboží musí být zaplaceno nejpozději do 30 dnů od dodání. Řetězce také nemohou prodávat zboží za nižší cenu, než za jakou ho nakoupily, což se nemá vztahovat na rychle se kazící či sezonní výrobky. Obchodním řetězcům od února hrozí za zneužití tržní síly pokuta až deset milionů korun nebo trest v hodnotě deseti procent z obratu.
Farmáři i výrobci potravin v minulosti kritizovali zejména cenový nátlak řetězců, kdy jsou prý nuceni dodávat zboží na hranici výrobních nákladů, či vybírání poplatků. Dodavatelé platí třeba za to, že vůbec mohou řetězci dodávat, za umístění zboží na lukrativní místo v obchodě či na reklamních letáčcích obchodníků. Zákon naopak kritizovali obchodníci. Podle nich a také podle některých odborníků může zákon zdražit potraviny na pultech obchodů a navíc sníží ochotu obchodníků odebírat zboží od tuzemských firem.
Volby do Poslanecké sněmovny, které se konaly v pátek a v sobotu, vyhrála ČSSD se ziskem 22,08 procenta. Větší šanci na sestavení výrazně většinové koalice ale má druhá ODS, pro kterou hlasovalo 20,22 procenta voličů. Třetí skončila TOP 09 se ziskem 16,7 procenta, čtvrtá je KSČM s 11,27 procenta a pátá strana Věci veřejné získala 10,88 procenta.