Měsíční náklady u průměrné domácnosti využívající zemní plyn na vaření, ohřev vody a vytápění tak podle RWE vzrostou zhruba o 100 korun. Domácnosti, která zemní plyn používá pouze k vaření, stoupnou měsíční náklady přibližně o čtyři koruny. Firma zároveň dodala, že v letních měsících bývá spotřeba zákazníků nejnižší z celého roku.
"Do cen zemního plynu pro třetí čtvrtletí letošního roku se negativně promítá výrazné oslabení kurzu české koruny vůči americkému dolaru. Koruna je v současné době s hodnotou přes 20 korun nejslabší za posledních patnáct měsíců," vysvětlil důvody zvýšení ceny zemního plynu obchodní ředitel a člen představenstva RWE Transgas Tomáš Varcop. "Navíc v jarních měsících prudce stoupala cena ropy a ropných derivátů, která se dostala na svá dvacetiměsíční maxima. Barel ropy během jarních měsíců zdražil o více než deset dolarů na téměř 80 dolarů," dodal.
RWE naposledy změnila ceny v dubnu, kdy ceny plynu pro domácnosti stouply o 2,9 procenta, poprvé shodně všem domácnostem v zemi na rozdíl od předchozích změn, kdy cena rostla v jednotlivých regionech různým tempem. Před tím, v lednu, RWE snížila cenu plynu pro domácnosti v průměru o 0,6 procenta. V loňském roce společnost plyn třikrát zlevňovala.
Do skupiny RWE v ČR patří čtyři regionální společnosti zaměřené na prodej koncovým zákazníkům: RWE Energie (dříve Západočeská plynárenská, Středočeská plynárenská a Severočeská plynárenská), Východočeská plynárenská, Severomoravská plynárenská a Jihomoravská plynárenská. RWE plynem zásobuje více než 2,3 milionu zákazníků.
vrk vju