ČEZ předal studii o vlivu dostavby Temelína na životní prostředí

31.05.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 31. května (ČTK) - Elektrárenská společnost ČEZ dnes předala ministerstvu životního prostředí studii o dopadech plánované dostavby Jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí (EIA). Jde o další krok povolovacího řízení; dokumentaci budou dále posuzovat například Jihočeský kraj a dotčené obce, informoval dnes ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Celou délku schvalování ČEZ odhaduje minimálně na pět let, nejméně polovinu má tvořit právě proces EIA.

Materiál posuzuje například vlivy na veřejné zdraví, vlivy na živočichy a rostliny, ekosystémy, půdu, horninové prostředí, vodu, ovzduší, klima a krajinu, přírodní zdroje, hmotný majetek či kulturní památky. Dokumentace má přes 500 stran, dalších 2000 stránek tvoří přílohy a odborné studie, její příprava trvala 15 měsíců. Na zpracování dokumentace se podíleli odborníci z Ústavu jaderného výzkumu Řež, Energoprojektu, Českého hydrometeorologického ústavu, Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR či Výzkumného ústavu vodohospodářského TGM.

"Při zpracování dokumentace jsme vycházeli z předloženého oznámení záměru, cíleně zpracovaných podkladových studií, znalostí a odborných zkušeností našich zaměstnanců. Současně jsme využívali podklady z Programu sledování vlivu Jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí. Ten probíhá od roku 2000 a sleduje vliv provozu elektrárny na různé složky životního prostředí," uvedl Jan Horák ze společnosti SCES - Group, která dokumentaci zpracovala.

Proces EIA je řízen ministerstvem životního prostředí, jedná se o mezinárodní proces, do něhož se zapojí sousední země Německo, ale především Rakousko. "Pro Rakousko a Německo byla dokumentace přeložena do němčiny a v tomto znění jim bude ministerstvem životního prostředí předána. Česká veřejnost se bude moci s dokumentací po jejím zveřejnění seznámit na dotčených obcích a rovněž v elektronické podobě na webových stránkách společnosti ČEZ a v Informačním systému EIA. V tištěné podobě bude dokumentace také volně přístupná na Informačním centru Jaderné elektrárny Temelín," řekla Iva Kubáňová, manažerka útvaru Kvalita a bezpečnost.

Mimo proces EIA také pokračuje zadávací řízení veřejné zakázky na dodavatele dostavby Temelína. To je podle dnešních informací ČEZ ve fázi přípravy zadávací dokumentace. ČEZ by chtěl uvést nové dva bloky do provozu do roku 2020. Vítěz tendru dostane zakázku převyšující 500 miliard korun. O největší tendr v Evropě usilují tři společnosti, francouzská Areva, konsorcium společností Westinghouse a rusko-české konsorcium vedené Atomstrojexportem. Vítěz výběrového řízení by měl být znám na jaře 2012.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK