MPO návrh na zjednodušení ekologické legislativy zdůvodnilo tím, že nyní jsou tyto zákony v některých případech přísnější než předpisy Evropské unie. Podnikatelé by v budoucnu podle MPO mohli díky navrženému zjednodušení ekologické legislativy ročně ušetřit až 8,74 miliardy korun a další 1,7 miliardy korun by činily jednorázové úspory.
Nejvyšší úsporu (4,1 miliardy korun ročně) má přinést stanovení záloh na všechny typy pivních lahví, kterou jsou nyní k dostání na tuzemském trhu. Stávající nařízení vlády, které stanovilo výši záloh, totiž hovoří pouze o dvou typech pivních lahví. Na více než tři miliardy korun pak MPO vyčíslilo roční úsporu díky úpravám v oblasti povinnosti hlásit úniky nebo přenosy znečišťujících látek.
MPO také navrhlo upravit některé paragrafy v zákonech týkajících se ochrany rostlin, živočichů a krajiny. "Znění těchto paragrafů je pro podnikatelskou činnost, jak pro stavební, tak pro báňskou, nepřijatelné, poněvadž dává do rukou úředníků či ekologů pravomoci zastavit již schválenou stavbu nebo činnost, a to bez zodpovědnosti za případné ztráty, které podnikatelským subjektům tímto svým rozhodnutím způsobí," stojí ve zprávě MPO.
Podle MPO by tato ustanovení ochranářských zákonů měla být upravena tak, aby byla zajištěna ochrana přírody i podnikatelské záměry podnikatelů. V případě zmařených investic by totiž mohly vzniknout ztráty v desítkách miliard korun.
Jindřich Petrlík ze sdružení Arnika upozornil, že sdružení se nelíbí zejména snaha omezit dostupnost informací, které má veřejnost k dispozici v Integrovaném registru znečišťování (IRZ). Petrlík podotkl, že díky povinnosti nahlašovat data do IRZ vznikají průmyslovým podnikům úspory, jelikož nemusejí platit sankce za úniky nebezpečných látek a mají nižší spotřebu surovin, které jim díky vlastní kontrole neunikají do ovzduší nebo vody.
Před schválením návrhu MPO varovala také komise Akademie věd ČR, která kritizuje zejména změny v zákoně o ovzduší, v zákoně o ochraně přírody a krajiny či v Integrovaném registru znečišťování. Nelíbí se jí například návrh, aby byly z právních norem vyškrtnuty emisní stropy. Výhrady mají akademici k bodům zabývajícím se kácením stromů, které podle nich povedou k úbytku zeleně ve městech i na venkově. MPO by zároveň podle komise nemělo vylučovat některá průmyslová odvětví z registru znečišťování, ve kterém podniky každoročně zveřejňují údaje o svých emisích.
MPO si ale stojí za tím, že zjednodušit ekologickou legislativu má smysl. "Jedná se o analytický materiál (návrh na zjednodušeni ekologické legislativy), jehož zpracování ministru průmyslu a obchodu uložila vláda svým jednomyslným rozhodnutím v prosinci loňského roku. Materiál má za cíl srovnání podmínek pro české podnikatele s podmínkami v ostatních státech EU a rozhodně neomezuje možnost informovat veřejnost," uvedl mluvčí MPO Pavel Vlček.