Kovářová: Insolvenční řízení OP není v rozporu se zákonem

31.05.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Prostějov/Praha 31. května (ČTK) - Insolvenční řízení prostějovského Oděvního podniku (OP) není v rozporu se zákonem. Vyplývá to ze zprávy ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové, kterou dnes předložila vládě, sdělila ČTK mluvčí ministerstva Jitka Zinke. Konkurz OP, který svým věřitelům dluží asi 1,6 miliardy korun, provází podle některých médií pověst podivné akce. Na konkurz, který brněnský krajský soud na OP vyhlásil v květnu, už dohlíží také státní zástupce z Krajského zastupitelství v Brně Zdeněk Snášel.

"Ministerstvo spravedlnosti není kompetentní zasahovat do rozhodování nezávislého soudu, přesto však v této kauze využívá všech svých zákonných možností, včetně dohledu nad činností insolvenčních správců, a bude případ v součinnosti se státním zastupitelstvím i nadále sledovat," uvedla ve zprávě ministryně spravedlnosti.

Největším věřitelem OP je Česká spořitelna, které ale brněnský krajský soud výrazně omezil hlasovací práva. Nepotvrdil rovněž volbu věřitelského výboru, do kterého se spořitelna navrhla a zvolila. ČS se proti prohlášení konkurzu a omezení hlasovacích práv odvolala k Vrchnímu soudu v Olomouci.

Brněnský soud své rozhodnutí nepotvrdit volbu věřitelského výboru zdůvodnil tím, že pokud by se spořitelna, která má v zástavě majetek OP, stala členem věřitelského výboru, mohla by mít na celé řízení až příliš velký vliv.

Spořitelna už jednou podala k Vrchnímu soudu v Olomouci námitku proti podjatosti brněnského soudce Jana Kozáka, který ve věci OP rozhoduje. Odvolací soud ji ale odmítl. Podle vrchního soudu postup nebyl v rozporu se zákonem, a k odvolání soudce proto neexistují objektivní důvody.

Spořitelna a její právníci už dříve naznačili, že výběr soudce byl záměrný. Soudce Kozák totiž spolupracuje v konkurzu oděvní firmy se stejným insolvenčním správcem Jaroslavem Svobodou jako v dalším velkém konkurzu, a to společnosti Javořice. V obou případech přitom patří ke klíčovým věřitelům stejné firmy, personálně propojené s podnikateli Petrosem Michopulosem a Karlem Kuropatou.

Po prohlášení konkurzu insolvenční správce OP Svoboda odvolal dosavadního ředitele podniku Jiřího Tuvoru, jenž prý činil nestandardní úkony, které byly učiněny v neprospěch podniku. Měl se například pokusit zapojit do distribuce výroby na míru z dílny OP firmu, v níž byl společníkem. Podle Tuvory jsou tato tvrzení účelová a nezakládají se na pravdě.

Oděvní podnik prohloubil od ledna do dne prohlášení konkurzu ztrátu na 211,2 milionu korun. Jen v dubnu dosáhla ztráta 94,4 milionu korun.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK