Ministerstvo o víkendu oznámilo, že o týden posouvá konečný termín pro jednání španělské tripartity o reformě. A dnes se o ní opět úporně jednalo. Salgadová ale dala jasně najevo, že vláda reformu prosadí bez ohledu na to, jak jednání dopadnou.
"Období pro dosažení dohody o reformě trhu práce se blíží ke konci a jestli tato jednání nepřinesou požadované výsledky, vláda s těmito reformami přesto začne... ještě před koncem června," uvedla ministryně.
Strauss-Kahn schválené rozpočtové škrty pochválil, ale dodal, že země potřebuje ještě další kroky. "Opatření, která vláda přijala, jsou silná a měla by vést k posílení důvěry do budoucna," uvedl Strauss-Kahn a zmínil se i o potřebě reformovat trh práce.
Premiér José Luis Zapatero se snaží uklidnit nervózní finanční trhy ve světě, že čtvrtá největší ekonomika eurozóny nespadne do stejných potíží s dluhy jako Řecko.
Podniky ve Španělsku si již dlouho stěžují, že vysoké náklady na přijímání a propouštění lidí odrazují zaměstnavatele od najímání nových sil. Situace na španělském trhu práce je bezútěšná, když se míra nezaměstnanosti drží vysokých 20 procent.
S rostoucí politickou opozicí v zemi jsou ale Zapaterovy možnosti prosadit reformy omezené. Plán uspořit 15 miliard eur prošel parlamentem jen s rozdílem jednoho hlasu. A podle posledních průzkumů veřejného mínění by ve volbách měla opoziční Lidová strana o 10,5 procentního bodu vyšší podíl než vládnoucí socialisté, pokud by se volby konaly nyní, napsala agentura Reuters.