Skandál rozpoutal již v úterý německý týdeník Der Spiegel, který informoval o možné francouzské konspiraci, že ECB nakupovala řecké dluhopisy od francouzských bank v době, kdy se německé banky zavázaly, že budou dluh krachujícího Řecka držet až do roku 2013. Francouzi, jejichž zástupce Jean-Claude Trichet sedí v čele ECB, by tak za peníze centrální banky očistili vlastní finanční sektor.
Francouzské banky v rámci eurozóny drží vůbec nejvíce řeckých dluhopisů za mnoho desítek miliard eur a v případě, že by Řekové svůj dluh restrukturalizovali, musely by finanční ústavy valnou část svých investic odepsat. Trichet takové obvinění nicméně odmítl. "To vůbec není pravda. Veškerá naše rozhodnutí přijímá Rada guvernérů, aby byla zajištěna řádná aplikace měnové politiky," řekl.
Němci ale podle Le Mondu mají obavy, že pokud by Řekové skutečně svůj dluh restrukturalizovali a uznali, že nemohou dostát svým závazkům, na pomoc ECB, která by rovněž přišla o své investice, by musel znovu přispěchat Berlín. Německá vláda přitom již nese největší podíl na záchraně Řecka a na vytvoření takzvaného garančního fondu, který počítá se 750 miliardami eur na případnou záchranu zemí, do nichž se přenese řecká krize.
Internetový server Eurointelligence, který se soustředí především na ekonomiku eurozóny, nicméně upozorňuje, že údajně dobře informované zdroje Spiegelu nepocházejí z Francie, ale z Německa. "Jsou to především němečtí centrální bankéři, kteří vyjadřují své podezření," uvedl server. Podle něj by nicméně objasnění situace prospělo, kdyby ECB objasnila, které finanční produkty na trhu koupila.