Cílem tohoto opatření má být možnost pro ratingové agentury, aby mohly některé produkty ohodnotit i v případě, že je o to nikdo nežádá. Někteří experti se ale obávají, že podobné opatření nebude fungovat. "Proč by si konkurenční ratingová agentura měla způsobovat problémy ohodnocením produktu, za nějž jí nikdo nezaplatí?" uvedl analytický internetový server Eurointelligence.
Podle deníku Financial Times Deutschland si někteří ekonomové rovněž myslí, že by bylo lepší, aby Brusel přinutil vydavatele dluhopisů platit za dva ratingy, nikoliv jen za jeden, jak je tomu v současnosti.
Evropská unie se na regulaci ratingových agentur dohodla již v loňském roce během českého předsednictví EU. Tehdy agentury čelily obviněním, že jsou spoluviníky finanční a hospodářské krize, která tehdy zažívala svůj vrchol. Světoznámé společnosti jako Moody´s či Standard & Poor's údajně podcenily riziko, které se vázalo k obrovským objemům hypotečních úvěrů, jež banky poskytovaly svým klientům. Právě špatné hypotéky stály na začátku krize.
Členské státy EU i Evropský parlament schválily pravidla, podle nichž se ratingové agentury v unii musí registrovat, nesmějí poskytovat poradenské služby, nesmějí hodnotit finanční nástroje, pokud nebudou mít dostatečně kvalitní podkladové informace, a musejí zveřejnit modely a metodiku, z nichž jejich proces hodnocení vychází.
O další možné regulaci se ovšem začalo mluvit s rozšířením krize v Řecku, které se letos ocitlo na pokraji bankrotu kvůli velkému zadlužení. Situaci podle některých evropských politiků přitom ještě zhoršily právě ratingové agentury, když Řekům bez předchozích varování hodnocení citelně snížily.
Podle nového návrhu Evropské komise tak ratingové agentury čeká ještě přísnější dozor. Ten má mít na starosti nový unijní dohledový orgán ESMA, na jehož vzniku se členské státy shodly poměrně nedávno. Ten by přitom mohl nově žádat od ratingových agentur informace, vyšetřovat jejich činnost a dokonce podnikat zásahy v sídle firem.
Barnierův návrh nezmiňuje zřízení jednotné evropské ratingové agentury, o jejímž vzniky některé země uvažovaly. Ekonomové už dříve varovali, že taková společnost by nebyla objektivní a jen těžko by její hodnocení bral trh vážně.
urm pkt dvd