Vývoj čerpá z obratu k lepšímu ze druhé poloviny loňského roku. Výrazný vzestup pak přišel v březnu, kdy podniky na severní polokouli obnovily po zimě výrobu na plné kapacity. Během zimy produkci omezují zvýšené ceny energií.
Vývoz za leden až březen se sice v některých regionech proti konci minulého roku mírně snížil, v meziročním porovnání ale vykázaly všechny regiony výrazný vzestup. Právě v prvním čtvrtletí 2009 měla světová hospodářská krize na zahraniční obchod nejhorší dopad.
Hodnota ruského vývozu v prvním čtvrtletí letos meziročně vzrostla o 62 procent díky silné poptávce po ruském zboží v Asii a vyšším cenám komodit. Export z Blízkého východu a Afriky v peněžním vyjádření stoupl o 54 procent. Dobře si vedli i exportéři z Asie; japonským vzrostl celkový příjem o 48 procent, indickým o 33 procent a čínským o 29 procent. Meziroční vývoj ukazuje, že se zdravě oživuje i vývoz ze Spojených států a Evropy.
WTO dodala, že rozhodující roli ve vývoji statistik sehrály vyšší ceny ropy, energií, kovů a potravinářských produktů. Organizace také připomíná, že jsou čísla v amerických dolarech a nejsou upravena vzhledem k inflaci.
Loni se světový obchod podle WTO propadl o 23 procent na 12,1 bilionu dolarů (zhruba 254,5 bilionu Kč). Vývoz komerčních služeb klesl o 13 procent na 3,3 bilionu, což byl jejich první pokles za 26 let statistik, napsala agentura AP.