Celé jaro bylo poznamenáno otřesy na dluhopisových trzích eurozóny a propadem eura; pokles se odtud přenesl na globální trhy akcií i komodit. Otřesy vyvolalo vypuknutí řecké dluhové krize a známky přenášení řecké "nákazy" na některé další země, zejména z jižní části eurozóny. Jsou to země, které mají vysoké deficity nebo státní dluhy a přitom nemají dobré vyhlídky ekonomického růstu, což vede k obavám, zda budou dlouhodobě schopny splácet své dluhy.
Ministři a guvernéři G20 budou v jihokorejském přístavu Pusan v pátek a sobotu pracovat na tom, jak zajistit do budoucna "silný, soběstačný a vyvážený růst". Svá doporučení předají šéfům vlád zemí G20 pro červnový summit v Kanadě a listopadové setkání v Soulu.
Korejský ministr financí Jun Čung-hjon v úterý označil za přední body programu schůzky návrhy na zavedení zvláštního poplatku nebo zdanění bank, které by si jím "předplatily" možné budoucí sanace. Jednat se bude také o způsobech, jak by bylo možné držet pod kontrolou přeshraniční toky kapitálu. Ministr však dodal, že důležitým faktorem se nyní stala dluhová krize v eurozóně.
Francouzská ministryně hospodářství a financí Christine Lagardeová před odletem na schůzku G20 zdůraznila, že klíčovou prioritou vlád bude snaha o konsolidaci napjatých veřejných financí tak, aby o neohrozilo ekonomický růst. "Děláme všechno pro to, abychom obnovili důvěru," řekla ministryně.
Někteří pozorovatelé však pochybují, zda G20 může ohledně ekonomických problémů Evropy něčeho dosáhnout. Například ekonom londýnské firmy Monument Securities Stephen Lewis pokládá za klíčový problém eurozóny to, že členské země jsou ochromeny nepružností jednotné měny. "Ministři G20 si však nemohou dovolit to veřejně přiznat, protože by to mohlo mít potenciálně destabilizující vliv... Jejich diskuse tak pravděpodobně nikam nepovedou," řekl Lewis.
G20 byla založena již v roce 1999, do popředí se však dostala až s vypuknutím globální finanční krize v roce 2008. Fórum se od té doby snaží sestavit nový rámec pro finanční systém, kam kromě bankovní daně patří stanovení nových pravidel pro bankovní kapitál nebo ustavení "finančních bezpečnostních sítí" pro ohrožené země.
Členy G20 jsou země G7, čili USA, Japonsko, Německo, Británie, Francie, Itálie a Kanada, a dále Evropská unie, Rusko, Argentina, Austrálie, Brazílie, Čína, Indie, Indonésie, Mexiko, Saúdská Arábie, Jihoafrická republika, Jižní Korea a Turecko.