Celkový počet smluv o stavebním spoření oproti stavu ke konci roku 2009 stoupl přibližně 7000 na 4,933 milionu smluv na konci března. Celkový počet úvěrů stoupl od počátku roku o necelých 500 na 988.353 úvěrů. Jejich objem stoupl během čtvrtletí o pět miliard korun na 272 miliard korun.
Struktura nových úvěrů ze stavebního spoření se přitom podle MF dlouhodobě nemění. Nejvíce, téměř 85 procent, úvěrů ze stavebního spoření je použito ke splacení překlenovacích úvěrů, dalších devět procent je určeno pro rekonstrukce a modernizace. Na pořízení nových bytů a rodinných domů využili klienti necelá dvě procenta úvěrů.
V případě nových překlenovacích úvěrů využili klienti téměř dvě pětiny těchto úvěrů na modernizace a rekonstrukce, necelou třetinu na nabytí bytu nebo rodinného domu a desetinu na výstavbu nových domů či bytů. Podle objemu byly překlenovací úvěry nejvíce využity na pořízení bytu nebo rodinného domu a následně na rekonstrukce a modernizace.
S vývojem úvěrů souvisí i nárůst poměru objemu úvěrů a naspořené částky. Ke konci března se zvýšil na 65,7 procenta.
Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů - z vkladů těch klientů, co si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak následně poskytnou klientovi, většinou půjčují a úrokové sazby závisí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.