Nejžádanější jsou ale podle znalců mince krugerrand, které razí společnost Rand z Jihoafrické republiky. Ta od minulého týdne zvýšila produkci o 50 procent, aby stačila uspokojovat poptávku. Podobně rakouská mincovna prodala v květnu zhruba 238.000 mincí s věhlasným Vídeňským filharmonikem, což je zhruba šestkrát tolik než před rokem.
Zájem o nákup zlata se obvykle zvyšuje v dobách politické a ekonomické nejistoty. Zlato není investicí v pravém slova smyslu, pokládá se pouze za uchovatele hodnot, lidé se jeho nákupem brání proti inflaci. Jedna troyská unce (asi 31,1 gramu) se v současné době prodává za zhruba 1220 dolarů. To je velmi blízko rekordu, který je nad 1250 dolary.
Královská mincovna v Kanadě, která zpravidla dostává objednávky na nákup zlatých mincí Maple Leaf v objemu 5000 až 25.000 uncí, poslední dobou také registruje značný zájem. V květnu si tam podle FT někdo objednal mince v objemu rovnou 120.000 uncí. Objem zakázek za celý měsíc se vyšplhal asi na pět tun, což odpovídá zhruba 180.000 uncí kovu.
"Registrujeme dramatický nárůst zakázek z Evropy," řekl podle FT ředitel prodeje mincovny The Royal Canadian Mint David Madge.
Nákup mincí je podle expertů hlavně pro drobné investory vhodný způsob, jak z růstu cen zlata vytěžit maximum. Nákup zlatých cihel či prutů je pro ně většinou nedosažitelný, protože s takovým nákupem jsou spojené poplatky za správu, což se vyplatí až při hodně velkých investicích. Je ale možné i nakoupit fondy ETF, které se obchodují stejně jako akcie a zaměřují se na nákup zlata.