"Je zde riziko, že politika úspor zatlačí do pozadí kroky, které by vedly k prosperitě," řekl Zoellick. "Fiskální konsolidace sama nestačí a situaci spíše ztíží, pokud nebude doprovázena růstovou politikou," dodal.
Dluhová krize Řecka a ekonomické problémy zemí jižní Evropy dostaly pod tlak jednotnou měnu euro a vlády evropských zemí se začaly zaměřovat na snižování deficitů a dluhů. Příliš razantní úspory a snahy posílit státní příjmy vyššími daněmi však mohou podkopat ekonomiky, které se stále ještě vzpamatovávají z hluboké recese. Na to minulý měsíc poukázal i šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn, který velké země eura jako Německo a Francii varoval před unáhlenými úspornými kroky.
MMF a EU minulý měsíc sestavily stabilizační plán pro euro s garancemi dluhů ohrožených zemí v celkové sumě 750 miliard eur (19,4 bilionu Kč) a Strauss-Kahn chce, aby část prostředků byla použita k podpoře růstu. MMF odhaduje, že ekonomika eurozóny letos poroste jen o jedno procento.
Ke snahám o zpřísnění regulace finančního sektoru Zoellick řekl, že po hluboké finanční krizi je chápe, varoval však před tím, aby zesílená byrokracie udusila růst. "Chceme se vyhnout tomu, aby se z regulace stala strangulace," řekl šéf Světové banky.