Vichřice provázející povodně podle dosavadních odhadů poškodily až 368.000 metrů krychlových dřeva. To představuje zhruba pět procent celoročních těžeb státního podniku. Nejvíce jsou postiženy lesy na Jesenicku, kde padlo asi 210.000 metrů krychlových dřeva. Podnik kvůli tomu omezí plánované těžby, takže celkový roční objem těžby nepřekročí. "Zpracování kalamity proběhne tak, aby nedošlo ke kůrovcové kalamitě," uvedl mluvčí.
Nejvíce škod, za zhruba 400 milionů korun, je na vodních tocích. Na zhruba 175 malých vodních tocích ve správě LČR povodně porušily a podemlely břehy a zničily opevnění koryt. LČR patří polovina lesů v zemi a spravují také asi 20.000 kilometrů drobných vodních toků. Na lesních cestách jsou škody za asi 100 milionů korun.
Lesy ČR v souvislosti s deštivým počasím v uplynulých týdnech upozornily, že půda v lesích je podmáčená, a proto existuje zvýšené nebezpečí pádu stromů v lesích a také možné sesuvy půdy. "Veřejnost by proto měla být více obezřetná a do lesů v tomto období vstup raději omezit. Zvýšené riziko pádu stromů či větví platí dnes ve většině lesních porostů v rámci ČR," uvedl mluvčí.
Vyšší riziko pádu stromů lze očekávat i následujícím období. "Situace se postupně začne zlepšovat, až začne půda vysychat. To může trvat i několik týdnů," uvedl mluvčí.
Za první čtyři měsíce letošního roku LČR vykázaly hrubý zisk 1,4 miliardy korun. Loni LČR podle předběžných propočtů zvýšily hrubý zisk z předloňských 707 milionů na 770 až 780 milionů korun, tržby měly kolem osmi miliard korun.
Zdeněk Rychtera jpt