...
* Ministři varují před riziky pro růst bez rychlé akce
* Jednání v Jižní Koreji východiskem pro summit v Torontu
PUSAN, Jižní Korea, 4.června (Reuters) - Čelní političtí představitelé v pátek s neobvyklou otevřeností hovořili o obavách, že finanční a bankovní potíže eurozóny by mohly vykolejit globální ekonomické oživení.
Potíže Řecka a dalších značně zadlužených evropských států dominovaly rozhovorům probíhajícím před jednáním ministrů financí a centrálních bankéřů skupiny G20, jež sdružuje průmyslově vyspělé a silné rozvíjející se ekonomiky, řekl kanadský ministr financí Jim Flaherty.
"Aby oživení nadále probíhalo, musí Evropa nezbytně stabilizovat své banky. Je zásadní, aby některé zranitelné evropské státy provedly hlubokou fiskální konsolidaci, a úspěšně ji dokončily," řekl Flaherty novinářům v Pusanu. ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ Zprávy o jednání G20 [ID:nSGE64R00R] Ministry G20 čekají tahanice o bankovní daň [ID:nLDE64O0MP] Snaha G20 dohodnout se na bankovní dani [ID:nLDE64Q135] O čem bude v Pusanu G20 jednat [ID:nLDE64Q1LB] Pokrok G20 ve finanční regulaci [ID:nLDE64N0NC] ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^>
Setkání jako G20 obvykle oficiálním představitelům poskytují příležitost šířit důvěru, a to zejména, jsou-li finanční trhy nervózní tak, jak je tomu nyní.
Nicméně Flaherty nebyl jediný, kdo přišel s varováním.
"Nemůžeme si dovolit nečinně přihlížet," řekl při zahájení schůzky jihokorejský ministr financí Yoon Jeung-hyun.
"Bez další a okamžité akce z naší strany se může oživení zadrhnout a nemusí se nám podařit dosáhnout silného, udržitelného a vyváženého růstu," řekl.
Ministr pro strategické plánování Jižní Afriky Trevor Manuel řekl, že si neumí představit větší výzvy pro skupinu G20, než jsou ty současné. Je třeba přijímat rozhodnutí, řekl, abychom zahnali přízrak recese s dvojím dnem.
"Je důležité, abychom všichni pochopili, jak křehké je oživení," řekl Manuel, sám bývalý ministr financí.
VŠICHNI SLEDUJÍ EUROZÓNU
Šestnáctičlenný blok finančně zachraňuje Řecko pomocí ve výši 110 miliard eur poté, co Atény přišly o důvěru dluhopisových trhů a nebyly schopny se vypořádat s obrovským zadlužením.
Eurozóna ve spolupráci s Mezinárodním měnovým fondem také dává dohromady záchrannou síť v hodnotě 750 miliard eur pro další značně zadlužené členské státy pro případ, že by také začaly mít potíže najít kupce pro své dluhopisy.
Vynucená restrukturalizace dluhu by pro banky v eurozóně znamenala značné ztráty.
Investoři zprvu na květnový záchranný balíček reagovali s nadšením, nicméně od té doby se euro propadlo kvůli pochybnostem o schopnosti jihoevropských zemí zacelit díry v rozpočtech.
Světové akciové trhy se otřásly při představě, že by potíže Evropy mohly vykolejit zotavení z nejhlubší finanční krize od 30.let minulého století.
"Zrovna když jsme si mysleli, že jsme našli správnou cestu, tak se na obzoru objevily mraky," uvedla pro agenturu Reuters ředitelka Světové banky Ngozi Okonjo-Iweala.
Nicméně ministr financí Spojených států Timothy Geithner zvolil optimističtější tón.
"Světová ekonomika vstoupila do tohoto období obav o Evropu se silnější základní hybnou silou a růstem, než mnozí lidé očekávali, a tak jsme v mnohem lepší pozici, abychom to překonali," uvedl Geither pro televizní stanici CNBC. [ID:nN03250823]
(Autoři: Sophie Taylor, Gernot Heller; Přeložil: Tomáš Doležel)