Dow Jonesův index ztratil 3,16 procenta a uzavřel na 9931,22 bodu. Index trhu Nasdaq klesl o 3,64 procenta na 2219,17 bodu.
Americká ekonomika vytvořila minulý měsíc 431.000 nových pracovních příležitostí, což bylo o dost méně, než se čekalo, a ještě velkou většinu z toho zajistila dočasně vláda přijímáním pracovníků na sčítání obyvatelstva. Počet míst vytvořených soukromým sektorem skončil hluboko pod odhady. Čísla byla pro investory nepříjemným překvapením a naznačila, že oživování ekonomiky je slabší, než očekávali.
"Nelze to popsat jinak než jako naprosté zklamání," řekl agentuře Reuters Mike O´Rourke, hlavní analytik newyorské firmy BTIG LLC. "Když odečteme sčítání lidu, tak je to hodně mizerné," dodal.
Pokles vedly akcie průmyslových firem citlivé na vývoj ekonomického cyklu jako Caterpillar nebo United Technologies. Výrazně klesaly i bankovní akcie, jejichž souhrnný index ztratil téměř čtyři procenta.
Euro se dnes vůči dolaru poprvé za více než čtyři roky propadlo pod hranici 1,20 USD a jeho kurz srážela hlavně slova maďarských vládních činitelů, která vyvolala obavy z rozšíření dluhové krize do Maďarska. K odchodu investorů od rizikových aktiv výrazně přispěla i nepříznivá zpráva z amerického trhu práce, kvůli níž padaly akcie a měny s vyššími úroky, zatímco zpevňovaly měny vnímané jako bezpečné, například japonský jen a švýcarský frank.
Euro kleslo k dolaru až na 1,1956 USD, nejníže od března 2006, a ke konci newyorského obchodování se pohybovalo kolem 1,20 USD s denní ztrátou asi 1,2 procenta. Dolar přitom k jenu klesl o 1,2 procenta na 91,51 JPY, takže euro k japonské měně oslabilo o více než dvě procenta na zhruba 110,50 JPY.