Jihomoravské zemědělce trápí podmáčená půda,očekávají horší úrodu

06.06.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 6. června (ČTK) - Jihomoravské zemědělce trápí podmáčená půda a vodní laguny, které v minulých dnech v polích vytvořily přívalové povodně. Kvůli častým dešťům se stroje s postřiky nedostanou do polí, sadů a vinohradů. Letošní úroda je tak ohrožena plísněmi a houbovými chorobami. Nejhorší je situace na Hodonínsku, kde už voda zničila zhruba pětinu úrody, zjistila ČTK v anketě mezi pěstiteli vína, ovoce a obilovin.

"Tam, kde voda zaplavila pole, je po úrodě. Ta půda je už neobdělávatelná. Na zbylých podmáčených půdách je ohroženo nejen množství sklizně, ale především její kvalita," řekl ČTK předseda hodonínské Agrární komory Petr Chaloupka. Zemědělci na Hodonínsku už odepsali zhruba pětinu úrody na zaplavených polích. Většina jich ale leží na svazích, po kterých voda rychle stekla.

Množství srážek bylo tak vydatné, že vodu nezadržely ani pole osázené obilovinami, které ji běžně dokážou zachytit. Velká část polí je proto poškozena erozí, potoky vody z ní odplavily úrodnou zeminu. Oblačné a studené počasí také zpomalilo vegetační vývoj většiny pěstovaných plodin. Například u kukuřice či slunečnice je už podle Chaloupky zpoždění více než dvoutýdenní a není šance na to, že by se srovnalo.

Obavy o sklizeň mají i vinaři, kteří se v těchto dnech nemohou dostat ke svým vinicím a postříkat révu proti chorobám. "Pokud v nejbližších dnech nebude pršet, není to zpoždění ještě nevratné. Pokud se ale výrazněji oteplí, začnou se choroby rychle šířit," řekl dnes ČTK šéf Svazu vinařů ČR Jiří Sedlo.

Problémy podle něj budou i s takzvanou chlorózou, která se projevuje žloutnutím listů a způsobuje ji nedostatek kyslíku v půdě. "Listy ztrácejí barvivo a fotosyntéza neprobíhá tak, jak by měla. I tohle ale lze odvrátit, pokud půda rychle vyschne a vinaři ji prokypří," dodal Sedlo.

Velkou výhodu mají podle Sedla vinaři, kteří vinice zatravnili, a nyní proto nevypadají jako bažina. Ani trávnatý podrost ale zemědělcům nezaručí bezproblémový přístup. "I když je v ovocných sadech tráva, tak to klouže a traktor s cisternou plnou postřiku se na svazích neudrží," řekl ČTK Michal Schovánek, vedoucí ovocných sadů největšího pěstitele meruněk v Česku Patria Kobylí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK