Index Nikkei ztratil 3,8 procenta a uzavřel na 9520,80 bodu. Byl to jeho největší denní pokles od března 2009. Index se nyní dostal na dohled šestiměsíčního minima 9395,29 bodu ze 27. května.
Starosti o vývoj v Evropě a obavy ze zpomalení nebo dokonce další recese v západním světě zasáhly i ostatní asijské trhy. Index korejských akcií v Soulu klesl o 1,6 procenta, tchajwanská burza ztratila 2,5 procenta, Austrálie hlásila pokles o 2,8 procenta a více než dvě procenta ztrácely v polovině obchodování akciové indexy burz v Hongkongu a Šanghaji.
Světové finanční trhy v pátek zasáhly obavy z rozpočtových problémů Maďarska, které někteří činitelé tamní nové vlády přirovnali k situaci v Řecku. Vláda se o víkendu snažila tyto obavy rozptýlit, trhy však zůstávají v nejistotě a čekají na to, co přinese třídenní zasedání kabinetu o plánu ekonomických a rozpočtových opatření.
Výrazně klesaly zejména akcie japonských vývozců, které zasáhl propad eura vůči jenu. Obavy z vývoje globální ekonomiky mezi investory vzbudily nečekaně slabé květnové údaje o počtu nových míst v americkém soukromém sektoru.
Na devizovém trhu euro dnes dál výrazně klesalo. Jeho kurz vůči dolaru sestoupil poprvé po více než čtyřech letech pod 1,19 USD a vůči jenu spadl na minimum za 8,5 roku. Investoři v nastalé situaci, kdy vládnou obavy z prohlubování dluhové krize v Evropě a objevují se známky zpomalování americké ekonomiky, odcházejí od rizikových aktiv k bezpečným měnám jako jen, dolar a švýcarský frank.
Euro k dolaru kleslo v Asii až na 1,1876 USD, rovný jeden cent pod páteční závěr, a podle technických analytiků ukazují grafy na jeho další pokles. Vůči jenu evropská měna oslabila až na 108,06 JPY a ke konci tokijského obchodování se pohybovala s jednoprocentní ztrátou kolem 108,80 JPY. Ke švýcarskému franku evropská měna spadla až na nové rekordní minimum 1,3853 CHF a vůči britské libře oslabila nejníže od listopadu 2008. Dolarový index vůči koši šesti měn vystoupil na nové 15měsíční maximum 88,708 bodu.