DATA V KOSTCE 3-Dubnový maloobchod -4,5 pct, průmysl +10,9 pct

07.06.2010 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

(přidává další...

...komentáře)

PRAHA, 7.června (Reuters) - Maloobchodní tržby počítané bez sezonního očištění v dubnu meziročně klesly o 4,5 procenta po březnovém revidovaném zvýšení o 3,8 procenta.

ČSÚ dále uvedl, že se průmyslová produkce za stejný měsíc meziročně zvýšila o 10,9 procenta.

Český zahraniční obchod skončil v dubnu s přebytkem 15,39 miliardy korun po přebytku 13,47 miliardy před rokem, uvedl dále Český statistický úřad.

Vývozy půl roku stoupají, dovozy rostou již počtvrté.

Duben letošního roku měl stejný počet pracovních dní jako stejný měsíc v loňském roce.

ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE ČSÚ MALOOBCHODNÍ TRŽBY 04/10 03/10 04/09 01-04/10 meziroční změna v pct -4,5 +3,8 (+3,9) -1,9 -1,8

* TABULKA NA [ID:nWLA5720] PRŮMYSLOVÁ VÝROBA 04/10 03/10 04/09 01-04/10 meziroční změna v pct +10,9 +10,2(+10,2) -21,6 +8,3 STAVEBNÍ VÝROBA meziroční změna v pct -15,3 -17,0(-18,3) +2,1 -19,4

* TABULKA NA [ID:nMUL725701] ZAHRANIČNÍ OBCHOD 04/10 03/10 04/09 01-04/10 01-04/09 export 198,745 218,772 175,845 775,882 698,052 import (v mld Kč) 183,356 201,202 162,379 714,702 650,300 bilance +15,389 +17,570 +13,466 +61,180 +47,752 export +13,0 +12,3 -21,9 +11,1 N/A import(v pct) +12,9 +15,7 -25,8 +9,9 N/A

* TABULKA NA [ID:nWLA5718]

OČEKÁVÁNÍ TRHU

Analytici oslovení Reuters očekávali pokles dubnových maloobchodních tržeb o 1,8 procenta a růst průmyslu o 10,0 procenta.

Výsledek zahraničního obchodu mírně předčil odhad analytiků, kteří tu předpovídali přebytek 13,0 miliardy korun.

Souhrn předpovědí na české makroekonomické ukazatele najdete na <CZ/ECON04> <CZ/ECON15> <ECONCZ>.

NEPŘEHLÉDNĚTE

MALOOBCHODNÍ TRŽBY

* Největší podíl na poklesu maloobchodu měl nižší prodej nepotravinářského zboží a motorových vozidel.

* Po očištění o sezonní a kalendářní vlivy se tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu v dubnu snížily meziměsíčně reálně o 2,3 procenta a meziročně o 4,2 procenta.

PRŮMYSL

* Po očištění od sezonních vlivů byla průmyslová produkce meziměsíčně vyšší o 1,0 procenta.

* K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, jež vyskočila o 20,9 procenta, a výroba základních kovů a hutní zpracování kovů s růstem o 55,1 procenta.

KOMENTÁŘE

DAVID MAREK, HLAVNÍ EKONOM, PATRIA FINANCE

"Na jedné straně se ukazuje, že česká ekonomika profituje z oživení v eurozóně... přebytek zahraničního obchodu je díky tomu vysoký. Na straně druhé strádá domácí poptávka."

"Vysoká nezaměstnanost na české poměry plus obavy domácností z dalšího ekonomického vývoje vedou k tomu, že se příliš neutrácí. Navíc k tomu přispělo i snížení výdajů na zboží dlouhodobé spotřeby, zejména automobily."

"Takže na jedné straně pozitivní zpráva o vlivu zahraničních faktorů, negativní domácí poptávka."

"Implikace je proto jednoznačná. Domácí poptávka zůstává natolik slabá, že se nemusíme bát výraznějších inflačních tlaků, a tedy ani brzkého zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou. Celkově by tato data měla nejspíš být pro českou měnu neutrální, respektive převáží některé jiné faktory, které budou ovlivňovat finanční trhy, zejména obavy ze zpomalení globální ekonomiky díky dluhové krizi v Evropě."

"Může to být i spojeno s nejasnou situací v Maďarsku. Podpora naopak od zlepšeného výhledu českého ratingu, takže pro českou korunu jsou zásadnější faktory na zahraničních trzích než doma."

K PRŮMYSLOVÉ VÝROBĚ

PATRIK ROŽUMBERSKÝ, ANALYTIK, UNICREDIT BANK

"Dubnové údaje o průmyslu a zahraničním obchodu naznačují, že aktivita v reálné ekonomice zůstala na začátku druhého kvartálu na solidní úrovni. Zdá se však, že pokračující oživení se opírá hlavně o zahraniční poptávku, domácí poptávka se zvedá pouze pozvolna."

"Průmysl si s pomocí velmi nízké loňské základny udržel dvouciferné tempo z předchozího měsíce. Ze sektorového pohledu mu oporou zůstává automobilový průmysl a na něj navazující výroba plastů a také výroba kovů."

"Podle struktury nových zakázek vyplývá, že tyto sektory potáhnou průmysl i v nadcházejících měsících. K nim se podle solidní zakázkové náplně zřejmě přidá i doposud klopýtající výroba strojů."

"Obecně je však nutné počítat s určitým zpomalením dynamiky průmyslové produkce ve druhém pololetí roku s tím, jak budou slábnout pozitivní vlivy jednak velmi nízké srovnávací hladiny tak i poptávkových stimulů vlád v zahraničí."

MICHAL BROŽKA, ANALYTIK, RAIFFEISENBANK

"Příběh zůstává stejný - oživení v průmyslovém sektoru pokračuje, což pozitivně ovlivňuje obchodní bilanci. Slabost je na straně domácností."

"Výkon průmyslu v dubnu byl dokonce o více než dva procentní body vyšší, než jsme odhadovali... Pozitivní je další růst zakázek."

JAN VEJMĚLEK, ŠÉF EKONOMICKÉHO VÝZKUMU, KOMERČNÍ BANKA

"Postupné oživování ekonomické aktivity v zemích našich největších obchodních partnerů, především Německa, se promítá do vyšší zahraniční poptávky, z čehož začíná český průmysl profitovat. Spolu se statistikou exportní aktivity to ukazuje, že se situace v sektoru skutečně začíná lepšit."

"Že by se nemuselo jednat pouze o jednorázový výkyv, ukazuje statistika nových objednávek, které rostou dvouciferným tempem."

K ZAHRANIČNÍMU OBCHODU

PATRIK ROŽUMBERSKÝ, ANALYTIK, UNICREDIT BANK

"Přebytek zahraničního obchodu se po březnové pauze v dubnu opět meziročně zvýšil. Pozitivním trendem je, že si exporty stále udržují dvouciferné tempo a rychlá dynamika na straně importů zase svědčí o známkách stabilizace domácí poptávky."

"To je patrné zejména ze silně rostoucích dovozů strojního vybavení a polotovarů, které mohou být odrazem vyšší investiční aktivity a doplňování zásob v podnicích."

"Klesající dovoz spotřebního zboží na druhé straně poukazuje na slabou spotřebitelskou poptávku."

"Letošní přebytek zahraničního obchodu by se neměl příliš odchýlit od loňských 152 miliard korun."

JIŘÍ ŠKOP, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA

"Přebytek zahraničního obchodu v dubnu opět skončil velice dobrým výsledkem, když překonal naše i tržní očekávání. Exporty zaznamenaly růst meziročně o 13,0 procenta, což je důsledek nízké statistické základny z loňského roku, ale i oživení v zahraničí."

"Z pohledu struktury se díky vyšším cenám komodit v korunovém vyjádření zhoršuje komoditní bilance - po sezonním očištění je oproti březnu nižší o 0,8 miliardy korun, naopak bilance očištěná o komodity zaznamenala solidní meziměsíční zlepšení o 4,1 miliardy."

"Letos se přebytek zahraničního obchodu sníží. Určité oživení zahraniční poptávky v letošním roce sice může vést k vyššímu vývozu - očekáváme vzestup exportů meziročně v průměru o 7,3 procenta po loňském propadu o 13,8 procenta -, nicméně problémem bude částečné doplnění zásob, které zvýší dovozy."

"Komoditní bilance se již ve třetím kvartále 2009 díky vyšším cenám komodit začala zhoršovat, tento trend by měl pokračovat i v nadcházejících čtvrtletích."

K MALOOBCHODNÍM TRŽBÁM

MIROSLAV FRAYER, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA

"Po silných březnových číslech, kdy se tržby vrátily od září 2008 zpět do plusu, tak přišlo opět zklamání. To naznačuje, že spotřebitelská poptávka stále zůstává slabá a že na lepší situaci si budeme muset ještě nějaký čas počkat."

"Určité náznaky zlepšujících se tendencí na trhu práce jsou příznivým faktorem pro maloobchodní tržby. I tak se ale stále mnoho lidí potýká s nedostatkem práce a míra nezaměstnanosti se drží na vysokých úrovních."

"Maloobchodníkům by se letos sice nemělo dařit již tak špatně jako v minulém roce, ale růstu tržeb se pravděpodobně ještě nedočkáme."

"Negativní dopad do spotřeby domácností by měla přinést i nutná fiskální restrikce. Celkově pro letošní rok očekáváme pokles o 1,0 procenta po loňských minus 4,4 procenta."

HELENA HORSKÁ, ANALYTIČKA, RAIFFEISENBANK

"Propad tržeb byl hlubší než nejpesimističtější odhady na trhu... Za poklesem tržeb stojí nejen pokles prodeje a oprav aut meziročně o 5,7 procenta, ale také nezájem o nepotravinářské zboží včetně oblečení a obuvi. Ani Velikonoce nezabránily poklesu prodeje potravin."

"Maloobchod z krize ještě nevybředl. Spotřebě domácností chybí zdroje: nezaměstnaných je stále hodně a mzdy zaměstnaných rostou pozvolna. Letos očekáváme pokles maloobchodu v průměru o 1 procento."

REAKCE TRHU

Koruna <EURCZK=> po zveřejnění dat nepatrně oslabila, v 9:25 stála na 25,920 za euro proti 25,890 před zprávou statistiků.

ODKAZY

Podrobná zpráva k maloobchodním tržbám, průmyslu, zahraničnímu obchodu a mzdám je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK