ANALÝZA-Politika, úsporná opatření budí obavy o vých.Evropu

07.06.2010 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

* Varování maďarských představitelů vzbudilo v regionu...

...obavy

* Vlády mají stále potíže s fiskální konsolidací

* Roste únava z úsporných opatření, politické napětí

* Konflikt mezi některými vládami a centrálními bankami

Michael Winfrey

PRAHA, 7.června (Reuters) - Varování nové maďarské vlády týkající se rizika dluhové krize přimělo investory přehodnotit status východní Evropy coby bezpečného přístavu a může vést k větší volatilitě na trzích s tím, jak region klopýtá za ekonomickým oživením.

Bývalý komunistický východ Evropské unie, ignorovaný trhy během globální finanční krize, kdy Maďarsko, Lotyšsko a Rumunsko obdržely finanční pomoc od Mezinárodního měnového fondu, si za posledních 18 měsíců důvěru trhů znovu získal snahou řešit velké fiskální a vnější deficity.

Nicméně obraz regionu dostal trhlinu minulý týden, kdy se dva představitelé nové maďarské středopravé vlády ze strany Fidesz vyjádřili v tom smyslu, že země se blíží k ekonomickému krachu ve stylu Řecka. Toto varování otřáslo měnami, akciemi i dluhopisy.

Mnoho ekonomů je přesvědčeno, že Maďarsko má k řeckému scénáři daleko, a poukazují na to, že rozpočtový deficit země a poměr veřejného dluhu k HDP jsou mnohem nižší. Ještě minulý měsíc přitom státní dluhopisy zemí východní Evropy přitahovaly kapitál investorů, kteří prchali před nestabilitou v eurozóně. [ID:nLDE65505R]

Nicméně neklid z minulého týdne vypovídá o tom, jak politické změny, únava veřejnosti z úsporných opatření a těžké rozhodování o rozpočtech na rok 2011 mohou východoevropským zemím ztížit splnění přijatých závazků.

"Lidé předtím vnímali východní Evropu jako region, jenž přijal úsporná opatření a posunul se vpřed. Byla považována za poměrně bezpečnou," uvedl Nigel Rendell, stratég RBC.

"Ovšem poté, co se tohle objevilo v Maďarsku, lidé situaci přehodnotí a mohou dojít k závěru, že střední a východní Evropa není takovou oázou bezpečí, jak se domnívali."

Forint v pátek vůči euru ztratil více než 2 procenta a výnosy maďarských dluhopisů vyskočily o 40 až 70 bazických bodů. Zlotý, leu a koruna vůči euru oslabily o 0,5 až 1,0 procenta. <CEE/>

Maďarská vláda se v sobotu snažila zmírnit škody, když uvedla, že jakékoli srovnání s Řeckem je "přehnané" a že strana Fidesz je stále odhodlána dodržet cíl rozpočtového deficitu pro rok 2010 dohodnutý se zahraničními dárci. Trhům však může trvat celé měsíce, než se zklidní. [ID:nLDE65505R]

POLITIKA, ROZPOČTY

Finanční záchrana ze strany EU a MMF pomohla Maďarsku, Lotyšsku a Rumunsku vyhnout se potenciální krizi platební bilance a bankovní krizi a zastavila nekontrolovaný propad měn regionu.

Ochránit region před výprodeji na okraji eurozóny, kdy se investoři zbavovali řeckých, španělských a portugalských aktiv, také pomohla usilovná snaha vlád srazit rozpočtové deficity.

Ovšem zatímco míra veřejného zadlužení a deficitů vychází ze srovnání s nejhoršími zeměmi eurozóny příznivě - veřejný dluh Maďarska loni činil 80 procent HDP proti 120 procentům v Řecku - výhled růstu je stále vlažný a můžou jej ještě zhoršit úsporná opatření.

Vládu v Bukurešti tento týden čeká hlasování o důvěře a generální stávka kvůli úsporným opatřením, jež zahrnují propuštění desítek tisíc státních zaměstnanců. [ID:nLDE6530QC]

Rumunská vláda minulý týden potřetí v měsíci odmítla všechny nabídky v dluhopisové aukci, jelikož investoři nebyli ochotni akceptovat výnosy, jež považovala za přiměřené. Krizi v Řecku odstartovala neochota investorů akceptovat výnosy pro Atény zvládnutelné.

Litva, jejíž ekonomika se loni kvůli přísnému programu osekání státních výdajů smrštila o 15 procent, musí podle MMF prosadit úsporná opatření ve výši 5,5 procenta HDP, aby v roce 2012 splnila cíl rozpočtového deficitu ve výši 3 procent HDP.

Nicméně vláda bude při naplňování tohoto cíle čelit potížím poté, co v březnu ztratila sněmovní většinu.

Lotyšská koalice v březnu také ztratila většinu při probíhající debatě o plánu zvýšit daně a snížit platy státních zaměstnanců a omezit sociální výdaje. To vzbudilo pochybnosti o schopnosti Rigy dále čerpat finanční pomoc ve výši 7,5 miliardy eur před volbami, jež se uskuteční 2.října.

"Rozpočtová situace je napjatá v řadě zemí střední a východní Evropy a širší obavy z dluhů evropských zemí by se záhy mohly zase týkat veřejných financí v celé řadě států střední a východní Evropy," uvedla Danske Bank.

NOVÉ VLÁDY

Polsko a Česká republika se zatím vyhnuly potrestání ze strany trhů, ovšem i tyto země čelí rizikům.

Trhy podpořilo překvapivé volební vítězství českých středopravicových stran, jež si kladou za cíl srazit rozpočtový deficit a veřejný dluh, jenž nyní s 37 procenty HDP představuje polovinu průměru EU.

Nicméně někteří analytici varují, že plán snížit schodek veřejných financí příliš rychle by mohl zbrzdit růst, jenž je nyní za letošní rok odhadován na zhruba 1,4 procenta.

Polsko, jediný stát EU, jenž loni nezažil propad ekonomiky, by mělo letos růst zhruba o 3 procenta.

Blížící se volby plánované na příští rok a nedostatek jasných plánů, jak snížit rozpočtový schodek ve výši 7 procent HDP, však mohou veřejný dluh vytáhnout nad ústavní hranici 55 procent HDP, a vynutit si tak bolestné výdajové škrty.

Trhy mohou znepokojit výměny vlád v regionu, kde jsou někteří politici stále poměrně nezkušení, pokud jde o střídání vlád, a ekonomické instituce nemají tradici, a to i v případě, že nové vlády budou vůči trhům přátelské.

Něco podobného se zřejmě minulý týden stalo v Maďarsku. Ačkoli se někteří analytici domnívají, že strana Fidesz si možná připravovala půdu pro ústup od dřívějších slibů na výrazné snížení daní, nezkušení politici podle všeho špatně odhadli účinek svých slov na trhy.

Politické změny vedly v letošním roce ke dvěma tvrdým konfrontacím mezi vládami a centrálními bankami. Polská centrální banka se účastnila sporu, kolika penězi přispěje do vládního rozpočtu, zatímco v Maďarsku strana Fidesz tlačila na guvernéra centrální banky Andráse Simora, aby odešel, čímž ohrozila nezávislost banky.

Simon Quijano Evans, ekonom společnosti Cheuvreux, uvedl, že v pondělí očekává zotavení trhů poté, co maďarská vláda komentáře z minulého týdne objasnila.

Evans však dodal, že "veškeré chyby či nesoulad v komunikaci politiků... budou mít za následek silně negativní reakci zejména v zemích s vyšším poměrem veřejného dluhu, devizových úvěrů a vnějšího zadlužení."

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK