Širší index Standard & Poor's 500 klesl o 1,35 procenta na 1050,47 bodu. Uzavřel tak na nejnižší úrovni za sedm měsíců. Index technologického trhu Nasdaq Composite se propadl dokonce o 2,04 procenta na 2173,90 bodu, napsala agentura Reuters.
Americké ministerstvo práce minulý týden oznámilo, že ekonomika Spojených států v květnu vytvořila 431.000 nových pracovních příležitostí. Analytici přitom počítali se vznikem 513.000 pracovních míst.
"Nemyslím si, že můžeme zklamání z páteční zprávy o pracovních místech podceňovat," uvedl analytik Scott Marcouiller ze společnosti Wells Fargo Advisors. "Byl to kopanec do žaludku. Vzalo to vítr z plachet," dodal.
V pátek se klíčové indexy amerických akcií kvůli zprávě o trhu práce propadly o více než tři procenta. K nejistotě na akciovém trhu přispívá rovněž dluhová krize v Evropě.
K pondělnímu poklesu Dow Jonesova indexu nejvýrazněji přispěli velcí průmysloví výrobci. Producent výtahů a klimatizací United Technologies oslabil o 2,9 procenta a výrobce těžké techniky Caterpillar o 3,3 procenta. Dolů zamířili rovněž významné technologické firmy. Společnost Apple klesla o 1,9 procenta poté, co představila nejnovější verzi mobilního telefonu iPhone.
Na devizovém trhu se euro poprvé za více než čtyři roky propadlo pod 1,19 USD. Později ale část ztrát smazalo díky příznivým údajům o průmyslových zakázkách v Německu. V závěru obchodování v New Yorku jednotná evropská měna vůči dolaru klesla o 0,4 procenta na 1,1918 USD. Předtím se propadla až na 1,1876 USD, tedy nejníže od března 2006.