...a členské státy a že sankce za porušení fiskálních pravidel by měly být uplatněny rychleji, řekl prezident bloku.
Předběžné kontroly rozpočtových návrhů mají zabránit tomu, aby se státy odkláněly od linie odsouhlasené lídry 27členné EU.
Tento postup by byl obzvláště důležitý v rámci eurozóny poté, co dluhová krize Řecka ukázala, že chabá fiskální disciplína jedné členské země může silně negativně ovlivnit i ekonomiky ostatních patnácti států.
"Vždy na jaře budou rozpočtové plány jednotlivých států předloženy Evropské komisi a členským státům EU. Načasování je v tomto případě klíčové," řekl na tiskové konferenci Herman Van Rompuy poté, co předsedal jednání ministrů o zpřísnění rozpočtových pravidel EU.
"Vláda, jež by předkládala návrh rozpočtu s vysokým deficitem, by se musela obhájit před dalšími státy a ministry financí," řekl prezident EU.
Van Rompuy objasnil, že návrhy rozpočtu nebudou studovány řádku po řádce. Kontrole budou podléhat pouze příjmy, výdaje a bilance.
Dále nicméně uvedl, že tento proces bude zohledňovat specifické rysy různých zemí, zejména Velké Británie, jež se otevřeně postavila proti tomu, aby se Brusel vyjadřoval ke způsobu tvorby rozpočtu dříve než britská sněmovna.
Ministři se také dohodli, že budou rychleji penalizovat země, jež rozpočtová pravidla EU poruší. Za současných podmínek dostanou země většinou pokutu, až když jsou již natolik ponořeny v problémech, že sankce je pouze prohloubí.
"Vytvoříme další sankce, jež budou uvaleny dříve," řekl Van Rompuy.
"Abych použil metaforu semaforu, pokutu jste dostali pouze v případě, že jste projeli na červenou představovanou 3 procenty (rozpočtového deficitu v poměru k hrubému domácímu produktu). Od nynějška byste mohli mít problémy i při průjezdu na oranžovou."
SPADENO NA DLUHY
Ministři se dohodli, že vůči zemím zahájí disciplinární kroky nejen v případě, že jejich rozpočtové deficity překročí strop 3 procent, ale i v případě, že jejich dluh bude vyšší než 60 procent HDP a nebude dostatečně rychle klesat.
Van Rompuy řekl, že ministři se soustředí na možné změny pravidel, jichž by bylo možné dosáhnout bez úpravy základních dokumentů EU, jež nepřipouštějí nefinanční sankce jako pozastavení hlasovacích práv.
"Nezavrhli jsme možnost úpravy smluv - ale soustředili jsme se na to, co lze udělat v krátkodobém horizontu, v rámci těch existujících," řekl.
"To by neumožňovalo uvalení nefinančních sankcí. Ale zde neexistuje žádné tabu. Později budeme hovořit o tom, zda panuje shoda o úpravě smluv a nefinančních sankcích," řekl Van Rompuy.
Van Rompuy uvedl, že závěry jednání ministrů předloží příští týden ke schválení lídrům členských zemí.