DATA V KOSTCE 4-ČSÚ zpřesňuje mezikvartální HDP za Q1 na +0,5 pct

09.06.2010 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

(přidává další...

...komentář)

PRAHA, 9.června (Reuters) - Hrubý domácí produkt (HDP) v prvním čtvrtletí mezikvartálně stoupl o 0,5 procenta a meziročně posílil o 1,1 procenta, uvedl ve středu Český statistický úřad (ČSÚ).

V květnovém rychlém odhadu statistici udávali mezikvartální růst o 0,2 procenta a meziroční o 1,2 procenta.

Údaje byly pod odhadem centrální banky, která v květnové makroekonomické prognóze odhadovala pro první kvartál meziroční růst HDP o 1,8 procenta.

ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE: HRUBÝ DOMÁCÍ PRODUKT Q1-10/Q4-09 Q1-10/Q1-09 celková změna (pct) +0,5(+0,2) +1,1(+1,2)

* PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [ID:nWLA5914].

OČEKÁVÁNÍ TRHU

Souhrn předpovědí na české makroekonomické ukazatele najdete na <CZ/ECON15>.

NEPŘEHLÉDNĚTE

* Na vývoj HDP mělo výrazně pozitivní vliv zotavení výroby dopravních prostředků, uvedl ČSÚ.

* Meziroční a mezikvartální korekce jsou zčásti důsledkem zpřesnění ukazatelů za jednotlivá čtvrtletí roku 2009.

* Na nabídkové straně se o meziroční zvýšení reálné hrubé přidané hodnoty zasloužil zejména zpracovatelský průmysl a v jeho rámci především výroba dopravních prostředků.

* Naopak pokles hrubé přidané hodnoty postihl zejména odvětví obchodu - v důsledku snížení marží, na jejichž úkor obchodníci částečně eliminovali zvýšení daně z přidané hodnoty - a energetiky, kde se projevila vysoká srovnávací základna.

* Výdaje na konečnou spotřebu byly v úhrnu o 0,4 procenta vyšší než ve stejném čtvrtletí minulého roku, a přispěly tak růstu HDP v rozsahu 0,3 procentního bodu. Celý přírůstek zajistily instituce zahrnované do sektoru vlády, výdaje domácností sice nominálně zůstaly na úrovni loňského prvního čtvrtletí, reálně však s ohledem na růst spotřebitelských cen klesly o 0,5 procenta.

* Pokles tvorby hrubého kapitálu v reálném vyjádření o 4,5 procenta měl snížil celkový výsledek HDP o 0,9 procentního bodu.

* Z toho tvorba hrubého fixního kapitálu byla meziročně nižší o 6,6 procenta s negativním dopadem 1,5 procentního bodu na vývoj HDP.

KOMENTÁŘE

JAROMÍR ŠINDEL, HLAVNÍ EKONOM, CITIBANK, PRAHA

"Struktura růstu HDP byla podle očekávání. Celková spotřeba byla tažena vládou, spotřeba domácností nadále slabá."

"Samozřejmě tomu pomohl zahraniční obchod. Tedy z tohoto hlediska žádná nová informace."

"Pravděpodobně tato čísla nedávají žádný nový signál pro měnovou politiku, rizika jsou z jejich pohledu vybalancovaná a ponechají úrokové sazby beze změny. Klíčovým rizikem je samozřejmě negativní sentiment na rozvíjejících se trzích, tudíž pohyb eurokoruny směrem nahoru a oslabení koruny."

"To je riziko pro růst úrokových sazeb, naopak nižší růst v eurozóně dává obezřetnost k tomu, že oživení může být trochu křehčí. Pravděpodobně jsou rizika v současnosti vybalancovaná."

VOJTĚCH BENDA, HLAVNÍ EKONOM, ING COMMERCIAL BANKING, PRAHA

"Pozitivní zprávou je obrat ve spotřebě domácností, jak potvrzují mezikvartální sezónně očištěné údaje. Spotřeba domácností tak pravděpodobně nebude představovat zásadní brzdu ekonomického růstu.

"Špatnou zprávou je další razantní pokles investičních výdajů. Omezováním investičních výdajů se snižuje výrobní kapacita do budoucna, což by se mohlo projevit nižším tempem potenciálního produktu či případně vyššími inflačními tlaky, jakmile dojde k obnovení ekonomického růstu."

HELENA HORSKÁ, ANALYTIČKA, RAIFFEISENBANK, PRAHA

"Čísla jednoznačně potvrzují, že česká ekonomika vybředla z recese. Na dno klesla česká ekonomika ve druhého kvartálu 2009 a od třetího kvartálu roste stabilně tempem 0,5 procenta mezikvartálně."

"Se scénářem dvojího dna - ve tvaru písmene W - naše základní prognóza nepočítá, nicméně na přelomu roku 2010-2011 může ekonomika polevit v tempu růstu. Oživení ale bude pozvolné – žádný raketový vzestup ekonomiky.

"Pro letošní rok zatím držíme prognózu růstu ekonomiky okolo 1 procenta. Do recese nás dostalo a z recese zase vytahuje Německo – to by letos mohlo vzrůst až o 2 procenta.

"V příštím roce německá ekonomika poroste ale pomaleji (1,5 procenta). Česká ekonomika, pokud se oživí domácí spotřeba a investice, by mohla překonat v roce 2011 tempo růstu německé ekonomiky a připsat si něco více než 2 procenta meziročně (ve stálých cenách). Letos ji v překonání německé ekonomiky bude bránit právě klesající spotřeba."

DAVID MAREK, HLAVNÍ EKONOM, PATRIA FINANCE

"Revize mezikvartálního růstu směrem nahoru se přibližuje tomu, co se předtím čekalo, je to pozitivní informace. Ve struktuře HDP také není žádné větší překvapení. K lepšímu HDP přispívá především zahraniční obchod, naopak domácí poptávka zůstává stále relativně slabá, investice klesají v meziročním srovnání, takže žádné výraznější překvapení."

"Aktuální data z Německa i z dalších zemí eurozóny i současné ekonomické indikátory České republiky ukazují, že i druhé čtvrtletí by mohlo být příznivé. Uvidí se, jak dopadne evropská, potažmo česká ekonomika ve druhém pololetí po rozpočtové dietě, kterou si teď ordinuje celá Evropa, a kterou bude muset pravděpodobně podstoupit i Česká republika, jak zmínil ministr financí."

PETR DUFEK, ANALYTIK, ČSOB

"HDP sice vzrostl mezikvartálně o 0,5 procenta, což není rozhodně málo, ale díky přehodnocení přechozích výsledků se meziroční růst snížil na 1,1 procenta. A to už tak dobře nevypadá.

"Pokles investic i spotřeby domácností není nijak překvapivý, takže spotřebovává více pouze vládní sektor. A vzhledem k tomu, že přijdou úspory, nelze spoléhat v dalších čtvrtletích ani na něj. Výsledky české ekonomiky zůstávají čistě v režii zahraniční poptávky, protože od té domácí se toho moc čekat nedá. Proto období nízkých úrokových sazeb může být ještě poměrně hodně dlouhé, a to nejen v ČR."

REAKCE TRHU

Koruna <EURCZK=> po zveřejnění dat mírně posílila a v 9:27 se obchodovala na 25,925 za euro proti 25,940 před zprávou statistického úřadu, respektive vůči úternímu závěru 26,030.

ODKAZY

Podrobná zpráva o vývoji HDP je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz

REGIONÁLNÍ SROVNÁNÍ

Slovenský HDP v prvním čtvrtletí vzrostl o 4,8 procenta, polský vzrostl o 3,0 procenta a maďarský vzrostl o 0,1 procenta.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK