Analytici se zvýšení DPH většinou nebrání, postihne ale všechny

09.06.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 9. června (ČTK) - Návrh na zvýšení daně z přidané hodnoty kvůli financování důchodové reformy postihne podle analytiků oslovených ČTK kvůli zdražení zboží všechny spotřebitele včetně důchodců. Nicméně se ekonomové tomuto kroku většinou nebrání. Přiznávají totiž, že stát má nyní jen velmi omezený prostor pro to, jak důchodovou reformu financovat.

Návrh důchodové reformy, který dnes představila takzvaná Bezděkova komise, počítá se snížením pojistného z 28 na 23 procent hrubé mzdy a s polovičním snížením stropu pro odvody. Propad příjmů by pak měla krýt právě jednotná sazba DPH ve výši 19 procent, což by se dotklo cen většiny potravin a služeb, které jsou nyní v sazbě devět procent. Komise chce také zvyšovat věk pro odchod do důchodu a zrušit vdovské a vdovecké důchody.

Podle údajů MF na základě dat z roku 2008 může stát získat zvýšením DPH o jeden procentní bod zhruba 6,5 miliardy korun. "Navýšení ovšem nelze jednoduše násobit. Může například dojít ke snížení spotřeby a tím i nižšímu výnosu," upozornil mluvčí úřadu Ondřej Jakob. Navíc výpadek 50 miliard Kč, který reforma do veřejných financí přinese, by podle ministra Eduarda Janoty bylo zvýšením DPH možné nahradit jen velmi komplikovaně.

Navržená opatření naopak uvítal hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Výhodou zvýšení DPH je podle něj fakt, že by se nezvyšovalo přímé zdanění, které by ohrozilo konkurenceschopnost ekonomiky. "Před několika lety byl český veřejný dluh nízký a nabízel prostor pro transformační náklady v řádu několika desítek procent HDP. Bohužel do značné míry jsme tento prostor nezodpovědně projedli," dodal.

Nevýhodou je ovšem podle Marka dopad do cen zboží, který postihne všechny včetně stávajících důchodců. "Nicméně vymyslet penzijní reformu, která by nikoho nebolela, je pokusem o kvadraturu kruhu," dodal.

Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška, který jinak považuje návrhy za pozitivní, by zvýšení snížené sazby DPH na 19 procent jednorázově zvýšilo inflaci o tři až čtyři procentní body a životní náklady důchodců až o pět procent.

"Návrh se zdá být v první variantě jako finančně vyvážený. Co ovšem návrh neuvažuje, je jednorázový náklad kvůli nutné valorizaci stávajících důchodů po spuštění systému," uvedl Sobíšek. Výhodou uvedeného směru penzijní reformy by bylo citelné snížení nákladů práce, a tím zvýšení konkurenceschopnosti české ekonomiky.

Naopak podle analytika Next finance Vladimír Pikory daně jako DPH nemají s důchody nic společného a jejich inkaso by na důchody směrovat nemělo. "Systém je třeba nastavit tak, aby byl dlouhodobě udržitelný. Které daně budeme kvůli důchodům zvyšovat příště?," uvedl.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK